Wiadomości z Sosnowca

Teatr Zagłębia poszukuje starych fotografii ze Środuli

  • Dodano: 2022-10-13 10:15

28 października swoją premierę będzie miał spektakl „Środula. Krajobraz Mausa” Igi Gańczarczyk w reż. Remigiusza Brzyka.

Spektakl będzie inspirowany „Mausem” Arta Spiegelmana, jedną z najważniejszych powieści graficznych w historii – „Opowieścią ocalałego”. Dwa rozdziały „Mausa” (rozdział V i VI) – „Mysie dziury” i „Pułapka na myszy” – opisują losy Władka i Andzi Spiegelmanów w Sosnowcu i na Środuli od momentu wybuchu wojny, przez przesiedlenie z centrum Sosnowca do utworzonego na Środuli getta, po ucieczkę z getta, niedługo przed jego likwidacją.

– Na potrzeby produkcji i promocji spektaklu poszukujemy zdjęć wykonanych na terenie sosnowieckiej dzielnicy Środula. Szczególnie szukamy fotografii sprzed roku 1989. Szukamy zarówno zdjęć profesjonalnych, jak i amatorskich. Chcemy pokazać jak zmieniało się to osiedle, w jaki sposób od nowa zasiedlali je ludzie, jakie były ich pierwsze zdjęcia z nowego osiedla. Mogą to być fotografie rodzinne, ale też takie, które przedstawiają starą i nową Środulę – mówi Paweł Ptak z Działu Programowego Teatru Zagłębia.

Przesłane zdjęcia staną się podstawą wystawy planowanej na początek przyszłego roku. Skany lub fotografie zdjęć można przesyłać na adres: p.ptak@teatrzaglebia.pl.

Pokazy spektaklu „Środula. Krajobraz Mausa” zaplanowane są na 28-30 października, 4-5 listopada oraz 10-11 grudnia.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również