Wiadomości z Sosnowca

Szansa na bezzwrotny grant unijny na rozwój swojego e-biznesu

  • Dodano: 2015-01-28 09:00, aktualizacja: 2015-01-28 11:00
Oprócz wsparcia finansowego ze środków unijnych, organizatorzy zapewniają uczestnikom programu bezpłatny dostęp do nowoczesnych technologii FIWARE i wszechstronne doradztwo biznesowe. Pod okiem ekspertów i mentorów z całej Europy uczestnicy programu w ciągu 8 miesięcy tworzą własne aplikacje.
 
Program ma zasięg europejski. Organizatorem jest międzynarodowe konsorcjum, które otrzymało ponad 4,5 miliona euro do rozdysponowania na bezzwrotne granty dla 25 innowacyjnych projektów. Koordynatorem EuropeanPioneers w Polsce jest firma programistyczna Weblify Sp. z o. o. (www.weblify.pl).
 
31 października 2014 zakończył się pierwszy nabór do programu. Spośród 265 zgłoszeń z 30 krajów Europy wyłoniono 12 projektów, które łącznie otrzymały ponad 2 mln euro dofinansowania. Kolejny nabór rusza 30 marca 2015 roku. Spośród nadesłanych propozycji zostanie wybranych jeszcze 13 projektów, które dostaną grant.
 
Warunki uczestnictwa
 
  • Z dofinansowania mogą skorzystać małe i średnie przedsiębiorstwa oraz start-upy. Dopuszczalne jest założenie firmy na potrzeby realizacji projektu, dzięki czemu szansę na otrzymanie grantu zyskują m. in. studenci.
  • Firma musi być zajerestrowana i działać w jednym z państw UE lub krajów stowarzyszonych w ramach siódmego programu ramowego.
  • Pomysły na aplikacje muszą uwzględniać wykorzystanie co najmniej jednej z technologii FIWARE. Nasi fachowcy zapewniają wsparcie techniczne i coaching w zakresie jej wdrożenia.
  • Nadsyłane projekty powinny kwalifikować się do jednego z poniższych obszarów rozwoju biznesu:
  1. Smart City Services– wykorzystanie nowoczesnych technologii w przestrzeni miejskiej (aplikacje działające w oparciu o geolokalizację, interaktywne przewodniki po mieście, itp.)
  2. Social Connected TV– aplikacje społecznościowe, które uzupełniają i wzbogacają programy emitowane w telewizji
  3. Pervasive Gaming– aplikacje łączące świat realny z wirtualnym środowiskiem gier (rozszerzona rzeczywistość, technologie 3D, grywalizacja codziennych czynności)
  4. E-learning– aplikacje edukacyjne, wykorzystujące m.in. nauczanie mieszane, naukę zdalną poprzez masowe otwarte kursy online, itp.
 
  • Swoją kandydaturę do programu należy zgłosić w czasie otwartego naboru, który rozpoczyna się 30 marca 2015 roku. W tym czasie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie EuropeanPioneers. Zgłoszenia składane są wyłącznie w języku angielskim!
 
Zgłoszenia do programu 
 
Etap 1: Wypełnienie formularza online
W pierwszej kolejności należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie EuropeanPioneers. Nie trzeba przygotowywać skomplikowanego wniosku. Potencjalni uczestnicy programu muszą po prostu odpowiedzieć na szereg krótkich pytań, dotyczacych ich pomysłu na e-biznes.
Nadesłane projekty oceniane są m. in. pod kątem innowacyjności, kreatywności, skalowalności, gotowości rynkowej, zdolności wykorzystania technologii FIWARE i zaawansowania technologicznego proponowanych aplikacji oraz umiejętności zarządczych ich twórców.
Zgłoszenia online można składać w trakcie otwartego naboru do programu, od 30 marca do 22 czerwca 2015 roku.
 
Etap 2: Prezentacja propozycji na e-biznes
Twórcy najlepszych projektów zostaną zaproszeni do Berlina. Będą mieli 15 minut, aby zaprezentować swoje pomysły przed niezależnym jury, w skład którego wchodzą specjaliści od budowy start-upów, przedstawiciele środowiska Venture Capital oraz mediów, a także ekspert w dziedzinie FIWARE. Projekty zostaną oceniane zarówno pod kątem technologicznym, jak i biznesowym.
 
Etap 3: Wyłonienie zwycięzców
W drugim naborze programu EuropeanPioneers dofinansowanie otrzyma 13 projektów. Laureaci przyjadą do Berlina, gdzie podpiszą umowę o przyznanie grantu i wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez mentorów. Kolejne 8 miesięcy spędzą na tworzeniu aplikacji. Eksperci z konsorcjum będą na bieżąco monitorowali postępy prac uczestników programu, odpowiadali na ich pytania i dzielili się z nimi swoją wiedzą oraz doświadczeniem. Konsorcjum przekaże autorom projektów bezzwrotne granty w wysokości od 50 000 do 250 000 euro.
 
Korzyści dla uczestników
Dofinansowanie ze środków UE
W zależności od potrzeb, uczestnicy programu otrzymają granty w wysokości od 50 000 do 250 000 euro, dzięki którym sfinansują realizację swoich projektów. Dofinansowanie jest bezzwrotne.
 
Coaching i mentoring
Organizowane w ramach programu warsztaty,seminaria online, a także wsparcie mentorów z całej Europy pozwolą uczestnikom udoskonalić swoje umiejętności biznesowe. Eksperci będą na bieżąco oceniać postępy ich prac, udzielając im wskazówek dotyczących kwestii technicznych, finansowych czy marketingowych. Uczestnicy będą mogli ponadto przetestować stworzone aplikacje na co najmniej 1000 użytkownikach.
 
Kontakty biznesowe
Realizując projekt w ramach programu EuropeanPioneers uczestnicy wejdą do grona europejskich e-przedsiębiorców. Otrzymają szansę nawiązania kontaktu z inwestorami i osobami ze środowiska funduszy Venture Capital. Dzięki temu będą mogli pozyskać środki na dalszy rozwój swojego e-biznesu.
 
Dostęp do najnowocześniejszych technologii
Uczestnicy programu EuropeanPioneers zyskają bezpłatny dostęp do technologii FIWARE, skorzystają też z coachingu i wsparcia technicznego w zakresie ich wdrożenia. W ich ręce trafią gotowe moduły, które będą mogli wykorzystać, tworząc własne aplikacje. Przyspieszy to w znaczny sposób realizację projektu i zmniejszy jego koszty.
 
Harmonogram
Harmonogram programu EuropeanPioneers dostępny jest na stronie http://weblify.pl/europeanpioneers/.
 
Kontakt
Wszelkie pytania dotyczące programu EuropeanPioneers prosimy kierować na adres europeanpioneers@weblify.pl.
 
Koordynator programu EuropeanPioneers
Koordynatorem programu EuropeanPioneers w Europie Środkowo-Wschodniej jest Weblify Sp z o. o. – firma programistyczna z siedzibą w Warszawie. Od 2014 roku jako członek międzynarodowego konsorcjum wspólnie z partnerami z Niemiec, Irlandii oraz Finlandii wspieramy małe i średnie przedsiębiorstwa oraz start-upy z całej Europy w rozwoju ich pomysłów na e-biznes. Mamy 5-letnie doświadczenie w tworzeniu aplikacji webowych i mobilnych. Współpracujemy z klientami z Polski, Europy Zachodniej oraz USA, dla których tworzymy nowoczesne i proste w obsłudze aplikacje. Nasze projekty realizujemy kompleksowo – od szkicu do wdrożenia działającego produktu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również