Wiadomości z Sosnowca

Światowy Dzień Pszczoły w Sosnowcu

  • Dodano: 2022-05-18 07:00, aktualizacja: 2022-05-17 19:51

20 maja w Sosnowcu odbędą się największe w historii miasta obchody Światowego Dnia Pszczoły.

Światowy Dzień Pszczoły w Sosnowcu to kilkadziesiąt imprez na terenie całego miasta. Do akcji zgłosiły się niemal wszystkie instytucje działające na terenie Sosnowca: miejskie domy kultury, muzea, ośrodki sportowe, Śląski Uniwersytet Medyczny, Centrum Pediatrii, Miejska Biblioteka Publiczna, przedszkola i szkoły oraz Hospicjum Sosnowieckie, Nadleśnictwo Siewierz, a nawet Sosnowiecka Strefa Ekonomiczna i Miejski Zakład Komunalny. Wszyscy jednoczą się w jednym celu – pomocy pszczołom.

Dlaczego miasto tak mocno stawia na "pszczelą" tematykę?  

To właśnie Pszczołom zawdzięczamy produkcję 1/3 żywności na całym świecie. Te pożyteczne owady zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których wytwarzane są produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Szacuje się, że gdy wymrą pszczoły ludzie wyginą zaledwie 4 lata po nich. A populacja pszczół w skali świata stale się zmniejsza.

Jak informuje Ministerstwo Środowiska, bazując na danych ONZ wynika, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, a wyłącznie te ostatnie zapylają 90 proc. tych roślin. Pszczoła robotnica żyje zaledwie 38 dni latem i w tym czasie produkuje 1/12 łyżeczki miodu.

Eksperci alarmują o pojawieniu się Zespołu Masowego Ginięcia Pszczoły Miodnej (ang. Colony Collapse Disorder, CCD), jest to zespół chorobowy powodujący wymieranie całych pszczelich rodzin. Spadek liczebności owadów zapylających już dziś powoduje straty w sektorze produkcyjnym i medycznym, ma także fatalne skutki dla środowiska.

Warto przypomnieć, że Sosnowiec jest jednym z czterech europejskich miast, które przystąpiło do kolejnej edycji projektu BeePathNet.

– Razem z Bergamo (Włochy), Bansko (Bułgaria) oraz Osijek (Chorwacja) działamy na rzecz ochrony pszczoły miodnej i dzikich owadów zapylających – wyjaśnia Anna Jedynak, pełnomocnik prezydenta Sosnowca i koordynatorka projektu.

– Światowy Dzień Pszczoły to najlepsza okazja do inauguracji sosnowieckiej pszczelej ścieżki. W miejskiej przestrzeni przygotowane są już dwie trasy: Mai i Gucia. Sosnowiecka Mediateka przygotowała szereg warsztatów, zajęć, konkursów a nawet akcje sadzenia roślin miododajnych na terenie filii.  Z kolei Śląski Uniwersytet Medyczny przygotował wystawę poświęconą pszczelarstwu i apiterapii oraz warsztaty o tematyce apiterapii, apitoksynoterapii i apiterapii w kosmetologii. Warto zapisać się na spacer z przewodnikiem po parku bioróżnorodności – wymienia Anna Jedynak.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również