Wiadomości z Sosnowca

Sosnowieckie Wodociągi z pierwszym w Polsce Certyfikatem Green Manufacturer

  • Dodano: 2021-09-13 09:00

TUV SUD Polska wystawiła pierwszy w Polsce Certyfikat Green Manufacturer. Certyfikat został wręczony spółce Sosnowieckie Wodociągi S.A. za wykorzystywanie w procesie oczyszczania ścieków energii ze źródeł odnawialnych. Tym samym spółka uniknęła w ciągu roku emisji dwutlenku węgla w wysokości 2 920 ton.

Certyfikat Green Manufacturer przyznawany jest przedsiębiorcy, który może wykazać, że w swojej działalności gospodarczej wykorzystuje energię elektryczną z odnawialnego źródła energii.

- Stosowanie paliw i surowców kopalnych w przemyśle i usługach powoduje emisję gazów cieplarnianych (w tym CO2), które przyczynia się do globalnego ocieplenia i zmian klimatycznych. Walka ze zmianami klimatycznymi wymaga m.in. dekarbonizacji gospodarki, co jest jednym z celów Unii Europejskiej. Efekt ten można uzyskać poprzez zastąpienie źródeł energii i surowców opartych na paliwach kopalnych (nieodnawialnych) energią odnawialną lub surowicami niezwierającymi węgla lub o zmniejszonej zawartości węgla. Każdy kilogram pierwiastka węgla mniej w gospodarce to mniejsza emisja CO2 – podkreśla Paweł Wanatowicz, Odpowiedzialny za Obszar GHG w TÜV SÜD Polska Sp. z o.o.

Certyfikat Green Manufacturer ma wyróżnić tych przedsiębiorców, którzy przyczyniają się do zmniejszania emisji CO2 w wyniku wykorzystywania w swojej produkcji, procesach lub usługach energii „zielonej” zakupionej z sieci lub bezpośrednio od wytwórcy albo uzyskanej z własnej instalacji OZE. Sosnowieckie Wodociągi S.A. należą do przedsiębiorstw, które posiadają własną produkcję energii zielonej w instalacji OZE, która zasilana jest biogazem otrzymywanym z fermentacji osadów ściekowych.

- Gdyby nie ta instalacja, cały proces byłby prawdopodobnie zasilany z sieci energią „czarną” – mówi Prezes Zarządu Paweł Kopczyński.

- Mając własne źródło OZE, przynajmniej część procesu oczyszczania ścieków odbywa się przy wykorzystaniu energii odnawialne – dodaje prezes.

Przedsiębiorstwo z Certyfikatem Green Manufacturer może również potwierdzić, że jego produkty i usługi są realizowane w całości lub w części bezemisyjnie. W niedalekiej przyszłości dla przedsiębiorców będzie to bardzo istotne, chociażby ze względu na możliwość sprzedaży swoich produktów i usług. Na rynku pojawi się zapotrzebowanie na ekologiczne produkty, które zostały wytworzone w wyniku wykorzystania energii odnawialnej i będą przyczyniały się do redukcji emisji dwutlenku węgla oraz ochrony środowiska naturalnego. Certyfikat Green Manufacturer jest więc potwierdzeniem niezależnej jednostki certyfikującej o spełnianiu przed przedsiębiorstwo celów redukcyjnych Unii Europejskiej.

Certyfikat Green Manufacturer pełni jeszcze jedną rolę, a mianowicie rolę edukacyjną

- Poprzez Certyfikat Green Manufacturer chcemy uświadomić społeczność, że musimy dbać o lasy, które są naturalnymi reduktorami emisji CO2. Nie pozbędziemy się emisji w 100%, a więc lasy nadal będą stanowiły bardzo ważną rolę w pochłanianiu CO2  – mówi Marek Marcisz, specjalista ds. energetyki w TÜV SÜD Polska Sp. z o.o. – Na certyfikacie Green Manufacturer, dla każdej unikniętej tony emisji CO2 zaprezentowano wielkość obszaru leśnego, która musiałby ją pochłonąć – dodaje Marcisz.

Niewątpliwie Certyfikat GreenManufacturer zwiększa prestiż przedsiębiorstwa.

- Biorąc pod uwagę, że w energetyce coraz większy nacisk kładzie się na odnawialne źródła energii oraz na zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych, jesteśmy przekonani, że certyfikat Green Manufacturer okaże się bardzo przydatny w naszych działaniach w zakresie ekologii, innowacyjności i zrównoważonego rozwoju – podsumowuje Prezes Zarządu Paweł Kopczyński Sosnowieckich Wodociągów S.A.

Celem unijnej polityki klimatyczno-energetycznej jest osiągnięcie do 2030 roku ograniczenia emisji o co najmniej 55% w stosunku do poziomu z 1990 r., zapewnienie co najmniej 32% udziału energii ze źródeł odnawialnych w całkowitym zużyciu energii oraz poprawa efektywności energetycznej o co najmniej 32,5%. TUV SUD Polska jest jednostką, która potwierdza możliwości działań przedsiębiorców w zakresie powyższych wymagań poprzez szeroki wachlarz swoich usług m.in. weryfikację emisji CO2, audyty energetyczne przedsiębiorstw, weryfikacje jednostek kogeneracji, analizy technologii wodorowych, certyfikowanie efektywnych systemów ciepłowniczych i chłodniczych, certyfikowanie zielonych producentów, potwierdzanie pochodzenia biomasy czy potwierdzanie oszczędności energii pierwotnej i redukcji emisji dla instalacji powstałych ze środków unijnych i krajowych.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.