Wiadomości z Sosnowca

Sosnowiec: Za nami obchody 80. rocznicy likwidacji gett w Zagłębiu Dąbrowskim

  • Dodano: 2023-08-07 10:45

Sosnowieckie Centrum Sztuki gościło wyjątkową grupę z Zaglembie World Organization, która przybyła, aby uczcić 80. rocznicę likwidacji gett w Zagłębiu Dąbrowskim.

Wzruszające chwile w Sosnowieckim Centrum Sztuki

Wydarzenie to miało ogromne znaczenie dla zachowania pamięci o tragicznych losach mieszkańców żydowskich gett i wzbudziło głębokie emocje wśród uczestników.

Dzień rozpoczął się od historycznego spaceru, podczas którego uczestnicy przemierzali miejsca pełne historii i pamięci związanej z kulturą żydowską. To wspaniała okazja, aby poznać tę niezwykle bogatą i wielowymiarową historię regionu i zrozumieć, jak istotnym elementem było żydowskie dziedzictwo dla Zagłębia Dąbrowskiego.

Oficjalne uroczystości obchodów likwidacji sosnowieckiego getta stanowiły szczególnie wzruszający moment tego wydarzenia. Podczas tych ważnych ceremonii uczestnicy oddali hołd ofiarom i przypomnieli o konieczności pielęgnowania pamięci o tragedii, której doświadczyli mieszkańcy gett.

Hołd ofiarom gett w Sosnowcu

Niezwykle emocjonalnym momentem było zwiedzanie wystawy "Jestem Żydem", która ukazała losy mieszkańców sosnowieckiego getta. Ekspozycja w sposób autentyczny przedstawiła codzienne życie, cierpienia i nadzieje tych, którzy znaleźli się w getcie. Uczestnicy mieli możliwość zanurzenia się w tę bolesną historię i zrozumienia, jak ważne jest pamiętanie i uczczenie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach.

Karolina GoikKarolina Goik
Źródło: Sosnowieckie Centrum Sztuki - Zamek Sielecki

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również