Wiadomości z Sosnowca

Sosnowiec: Odyseusze z Elektronika jadą do USA!

  • Dodano: 2023-05-09 06:45, aktualizacja: 2023-05-08 20:30

Odyseja Umysłu to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Celem tego programu jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek.

Szkoła marzeń

Uczy dzieci i młodzież kreatywnego i krytycznego myślenia, angażując grupy uczestników w proces twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów. Praca zespołowa, rozwiązywanie problemów i kreatywne myślenie to kompetencje kluczowe w XXI wieku i umiejętności, które można rozwinąć. Te właśnie kompetencje rozwija Odyseja Umysłów. W sosnowieckim Elektroniku są uczniowie i trenerzy, którzy to rozumieją i promują.

Do konkursu można było przystąpić w czterech kategoriach wiekowych. Każda drużyna wybierała sobie problem długoterminowy spośród pięciu zaproponowanych przez organizatorów Odysei Umysłów. Jego rozwiązanie było oceniane w pierwszym etapie konkursu.

– Zadaniem naszej sześcioosobowej drużyny było stworzenie misternej konstrukcji z drzewa balsa o wysokości 20 cm i maksymalnej wadze 15g, która utrzyma jak najwięcej kilogramów. Do tego należało stworzyć oryginalny scenariusz przedstawienia, w czasie którego dokonywana była próba udźwigu konstrukcji – tłumaczy Marzena Wola, dyrektor sosnowieckiego Elektronika, a zarazem trenerka Odysei Umysłu w ZSEiI.

W drugim etapie konkursu zadaniem drużyny było rozwiązanie problemu spontanicznego, tzw. spontana w którym oceniane były  nie tylko kreatywne myślenie, ale także współpraca i działanie pod presją czasu. Drużyna nie znała treści zadania przed wejściem do sali, ale musiała w czasie kilku minut znaleźć pomysł jak najlepiej sobie z nim poradzić.

– Trzy lata temu nasza pierwsza odysejowa drużyna awansowała w etapie regionalnym do finału ogólnopolskiego w Gdyni. Niestety pandemia uniemożliwiła ich przeprowadzenie. W związku z tym marzenia młodych ludzi i nas, ich trenerów, zostały brutalnie przerwane. W tym roku powstała druga drużyna Odyseuszy, która w spektakularny sposób zdobyła tytuł laureatów w etapie ogólnopolskim. Tym samym staje przed szansą reprezentowania kraju, naszego miasta i naszej szkoły na 44 Światowym Finale w Stanach Zjednoczonych – dodaje dyrektor Wola.

Uczniowie Elektronika już 22 maja wyruszą w podróż do Stanów Zjednoczonych. Finał odbędzie się w dniach 23-28 maja.

W Elektroniku są przekonani, że spełnienie marzeń tegorocznej drużyny otworzy wyobraźnię również innych uczniów, nie tylko ich szkoły.

– Uwierzą w to, że absolutnie każdy może dokonać niezwykłych rzeczy, takich jak reprezentowanie swojego kraju w konkursie o zasięgu światowym! Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, którą jak się okazuje również można przekroczyć! Liczymy na to, że w kolejnych latach na skutek tego, co może wydarzyć się w tym roku, liczba Odyseuszy i trenerów wzrośnie, a idea Odysei Umysłu zakiełkuje w głowach wielu sosnowieckich uczniów – zaznacza Bartosz Jędrzejczyk, drugi z trenerów Odysei Umysłu w Elektroniku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również