Wiadomości z Sosnowca

Śląscy projektanci bardziej ekspansywni

  • Dodano: 2010-09-14 08:00, aktualizacja: 2010-09-14 11:47

"W regionie powstaje wiele ciekawych projektów z dziedziny nowoczesnego designu, zakorzenionego w specyfice śląskiej. Problemem nie jest wiec brak interesujących pomysłów ale to, jak te projekty mają zaistnieć w przestrzeni publicznej. Dlatego otwiera się tutaj pole do współpracy dla projektantów z władzami samorządowymi oraz firmami i przedsiębiorstwami. Konferencja w Rondzie Sztuki ma na celu wypromowanie roli wzornictwa. To także zachęta dla młodych ludzi z niekonwencjonalnymi pomysłami do włączenia się do tego nurtu sztuki" - powiedział marszałek Bogusław Śmigielski na otwarciu konferencji inaugurującej projekt Design Silesia.Projekt "Design Silesia" to działanie Samorządu Województwa Śląskiego zaplanowane do realizacji w ramach Poddziałania 8.2.2 Regionalne Strategie Innowacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Jego celem jest promocja wykorzystania designu w rozwoju mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, zwłaszcza w zakresie podnoszenia ich innowacyjności.

Przedsięwzięcie ma także pokazać znaczenie designiu w kształtowaniu przestrzeni publicznej oraz promocji- począwszy od produktu lub usługi a na regionie skończywszy.

W konferencji wzięły udział czołowe postacie światowego designu. I tak Pete Karcher - Ambasador EIDD - Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności przybliżyła samorządowcom, przedsiębiorcom i projektantom ideę "Projektowania dla wszystkich" (Design for All). Z kolei Andree Siodmok - dyrektorka Dott Cornwall przedstawiła  design, jako sztukę kreowanie rzeczywistości, natomiast Hanna Kaniasta - historyk i krytyk sztuki, menadżer kultury mówiła o projektowaniu przestrzeni publicznej na świecie. Wystąpili też projektanci i reprezentanci firm.

Liderem przedsięwzięcia jest Wydział Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego a partnerami: Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie oraz Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również