Wiadomości z Sosnowca

Program Polskich Inwestycji Strategicznych. Sosnowiec podpisał umowy

  • Dodano: 2022-06-29 11:30

Wczoraj w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu podpisano umowy z firmami, które będą odpowiedzialne za realizację programu Polskich Inwestycji Strategicznych.

To wart ponad 140 mln zł pakiet przebudowy chodników oraz dróg, budowy rond oraz nowego wiaduktu. Dofinansowanie z Polskich Inwestycji Strategicznych wyniesie 61,5 mln zł.

– To był największy i najbardziej skomplikowany przetarg w historii Sosnowca. Przebudujemy chodniki, ulice, doświetlimy przejścia dla pieszych, połączymy kolejne odcinki dróg rowerowych. To będzie kolejny etap rewolucji w infrastrukturze dla pieszych, rowerzystów i kierowców – nie kryje zadowolenia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W uroczystym podpisaniu umów wziął udział wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

„Kompleksowa przebudowa dróg na terenie Gminy Sosnowiec” – bo tak określono to zadanie – zostało podzielona na siedem części:

  1. Przebudowa ul. 1 Maja, ul. H. Sienkiewicza, ul. J. Piłsudskiego. EUROVIA POLSKA – 8 261 614,47 zł.
  2. Przebudowa ul. Orlej, ul. Parkowej, ul. Wawel. SILESIA INVEST 17 860 000,00 zł.
  3. Rozbudowa skrzyżowania ul. Lenartowicza z al. Paderewskiego w Sosnowcu. SILESIA INVEST – 8 261 614,47 zł.
  4. Przebudowa wiaduktu drogowego nad torami PKP w ciągu ulicy Wojska Polskiego w Sosnowcu. HIMMEL I PAPESCH OPOLE SP. Z O.O. 40 893 594,88 zł.
  5. Przebudowa ul. Małachowskiego. SILESIA INVEST 23 768 000,00 zł.
  6. Rozbudowa ul. Gen. Mariusza Zaruskiego. SILESIA INVEST 35 387 100,00 zł.
  7. Budowa Drogi łączącej ul. Sedlaka i ul. Niepodległości. SILESIA INVEST  5 430 508,62 zł.

Poza przebudową ul. Małachowskiego na wykonanie zadania firmy mają 21 miesięcy. To zadanie ma zostać ukończone w ciągu 10 miesięcy. Poniżej szczegółowy opis każdego z zadań. Całość wyniesie w sumie 144 440 170,55 zł.

Przebudowa ul. 1 Maja, ul. H. Sienkiewicza, ul. J. Piłsudskiego. EUROVIA POLSKA – 8 261 614,47 zł. Termin: 21 miesięcy.

Pierwsza część dotyczy odcinka od Ronda Praw Kobiet do Ronda Ludwik czyli ulica Piłsudskiego, Sienkiewicza oraz 1 Maja. Na całym odcinku pojawi się nowy asfalt, przebudowane zostaną zatoki autobusowe. Przybędzie zatok postojowych, a przejścia dla pieszych oraz przejazdy rowerowe zostaną dodatkowo doświetlone. Nie zabraknie nowych chodników i dróg rowerowych.

Przebudowa ul. Orlej, ul. Parkowej, ul. Wawel. SILESIA INVEST 17 860 000,00 zł. Termin: 21 miesięcy.

Tu najwięcej zmieni się na skrzyżowaniu ulicy Wawel oraz Barbary, działające w tej chwili rondo tymczasowe zostanie zastąpione przez nowe – turbinowe. Obecna nawierzchnia dróg zostanie zastąpiona przez nową – Oczywiście w przypadku ulicy Grota-Roweckiego mówimy wyłącznie o fragmencie, który nie był objęty przebudową zakończoną dwa lata temu – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca. Odnowione zostaną chodniki i doświetlone przejścia dla pieszych.

Rozbudowa skrzyżowania ul. Lenartowicza z al. Paderewskiego w Sosnowcu. SILESIA INVEST – 8 261 614,47 zł. Termin: 21 miesięcy.

Trzecia cześć poświęcona jest opracowaniu dokumentacji projektowej i wykonanie robót budowlanych, które przekształcą obecne skrzyżowanie ulicy Lenartowicza oraz al. Paderewskiego w rondo. Oczywiście nie zabraknie nowych odcinków dróg rowerowych oraz chodników.

Przebudowa wiaduktu drogowego nad torami PKP w ciągu ulicy Wojska Polskiego w Sosnowcu. HIMMEL I PAPESCH OPOLE SP. Z O.O. 40 893 594,88 zł. Termin: 21 miesięcy.

Dofinansowanie dotyczy także przebudowy wiaduktu nad torami PKP w ciągu ulicy Wojska Polskiego w Sosnowcu – to czwarte zadanie w postępowaniu. W miejsce obecnego obiektu pojawi się nowy stalowy wiadukt, osobno dla części drogowej i tramwajowej (z miejscem na dwa tory). Będzie także miejsce na chodnik oraz brakujący fragment drogi rowerowej.

Przebudowa ul. Małachowskiego. SILESIA INVEST 23 768 000,00 zł. Termin: 10 miesięcy

Udało się także pozyskać fundusze na trwającą przebudowę ulicy Małachowskiego oraz fragmentów ul. Kościelnej i Targowej.

Rozbudowa ul. Gen. Mariusza Zaruskiego. SILESIA INVEST 35 387 100,00 zł. Termin: 21 miesięcy.

Szósta część dotyczy rozbudowy dróg wokół Zagłębiowskiego Parku Sportowego – Nowa Hala, stadion i lodowisko będą gotowe w drugiej części 2022 roku. Zadbamy o dobre skomunikowanie tych obiektów. Przebudujemy ulicę Zaruskiego, rozbudujemy skrzyżowania Zaruskiego/Komorowskiego oraz Komorowskiego/Blachnickiego. Wybudujemy nowe chodniki i drogi rowerowe, oświetlenie. Przebudujemy również infrastrukturę wodociągowo-kanalizacyjną – mówi prezydent Chęciński.

Budowa Drogi łączącej ul. Sedlaka i ul. Niepodległości. SILESIA INVEST  5 430 508,62 zł. Termin: 21 miesięcy

Ostatnia część to budowa zupełnie nowej drogi, która połączy ulicę Sedlaka z Niepodległości. Nie zabraknie miejsca na chodnik, drogę rowerową i miejsca postojowe.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również