Wiadomości z Sosnowca

Powiększy się kolekcja Muzeum w Sosnowcu

  • Dodano: 2020-07-06 12:30

Wzajemna współpraca w zakresie uratowania dziedzictwa polskiego wzornictwa szklarskiego pochodzącego ze zlikwidowanej Huty Szkła w Zawierciu – to najważniejsze zapisy listu intencyjnego podpisanego przez prezydentów Zawiercia oraz Sosnowca.

Przypomnijmy, że od ponad roku Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu starał się o pozyskanie od syndyka masy upadłościowej potężnej kolekcji historycznego szkła użytkowego, której los był zagrożony.

W sumie kolekcja muzealna w Sosnowcu poszerzy się o ok. 1000 eksponatów. Na jej rozwój udało się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (55 tys. zł).

Pozostała część kolekcji zawierciańskiej Huty Szkła zostanie wyeksponowana w specjalne na ten cel przygotowanych pomieszczeniach w Zawierciu. W przygotowaniu ekspozycji oraz popularyzacji wiedzy o działalności Huty pomogą pracownicy sosnowickiego Muzeum. To właśnie sosnowiecka placówka może się poszczycić największą kolekcją szkła w Polsce i najbardziej reprezentatywną kolekcją szkła użytkowego.

Pod koniec 2020 roku, oprócz wystawy zawierciańskiej, muzeum zaprezentuje nabytą kolekcję na specjalnie przygotowanej wystawie. Warto też dodać, że obecnie trwają prace nad drugim tomem albumu prezentującego sosnowieckie zbiory.

Na zdjęciu: Arkadiusz Chęciński (prezydent Sosnowca), Łykasz Konarski (prezydent Zawiercia), Karolina Kindler-Skowronek (koordynator projektu z ramienia Zawiercia) Mateusz Bochenek (Poseł na sejm RP z okręgu obejmującego również Zawiercie), Paweł Dusza (dyrektor Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu).

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.