Wiadomości z Sosnowca

Od przyszłego roku więcej miejsc w miejskim żłobku

  • Dodano: 2021-03-12 08:45, aktualizacja: 2021-03-12 09:02

Od kilku lat Sosnowiec stale zwiększa liczbę miejsc w żłobku miejskim. Niemal rok temu został otwarty, najprawdopodobniej największy w województwie śląskim, odział przy ulicy Suchej. Teraz kończy się budowa kolejnego oddziału, a to nie koniec.

Pod koniec 2020 roku Sosnowiec ponownie znalazł się na liście miast, które otrzymały dofinansowanie w ramach programu „Maluch+”. Tym razem to kwota 750 tys. zł., która pozwoli na utworzenie zupełnie nowego oddziału żłobka miejskiego przy ulicy Piłsudskiego, w budynku Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 3. W nowym oddziale opiekę znajdzie 25 dzieci. Modernizacja skrzydła budynku będzie kosztowała 1,1 mln zł, a prace powinny się zakończyć jeszcze w tym roku, by oddział mógł ruszyć od stycznia 2022 roku.

Przypomnijmy, że niemal rok temu w Sosnowcu został uruchomiony jeden z największych w województwie oddział żłobka przy ulicy Suchej. Opieką objął setkę maluchów. Całkowity koszt modernizacji budynku, wraz z wyposażeniem, wyniósł 4,5 mln zł. Otrzymane w ostatnim rozdaniu środki z „Maluch+” pozwolą na utworzenie kolejnej, dwudziestoosobowej grupy.

Na ukończeniu są prace budowlane związane z adaptacją pomieszczeń w budynku szkoły podstawowej w Maczkach przy ulicy Skwerowej. Placówka, która ruszy w maju, będzie mogła przyjąć blisko 60 dzieci. Koszt wszystkich prac zamknie się w kwocie 2,2 mln zł.

Na koniec 2015 roku żłobek miejski mógł przyjąć 240 dzieci. W tej chwili, wliczając siedem oddziałów Żłobka Miejskiego oraz dwa Kluby Dziecięce, miasto dysponuje liczbą 478 miejsc. Po otwarciu ósmego oddziału w Maczkach liczba ta wzrośnie do 538. Przyszły rok to kolejne 25 miejsc w dziewiątym oddziale przy ul. Piłsudskiego i dodatkowych 20 miejsc przy ulicy Suchej. Podsumowując, Żłobek Miejski będzie sprawował opiekę nad 583 dziećmi.

Warto również pamiętać, że miasto od wielu lat wspiera pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych na terenie Sosnowca, dopłacając 500 zł do pobytu blisko 600 dzieci. Takie wsparcie pozwoliło na utworzenie kilku niepublicznych placówek sprawujących opiekę nad najmłodszymi sosnowiczanami. - Wliczając środki z budżetu miasta oraz dotację z programu „Maluch+”, w latach 2016-2021, na modernizację budynków oraz wyposażenie nowych oddziałów Żłobka Miejskiego wydamy około 15 milionów złotych – podsumowuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.