Wiadomości z Sosnowca

Najbardziej niebezpieczne miasta w Polsce. Na którym miejscu jest Sosnowiec?

 • Dodano: 2023-08-21 14:30

Portal „Polska w Liczbach” opublikował ranking miast w Polsce z największą liczbą przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców. Okazuje się, że na szczycie zestawienia znalazło się jedno z miast z naszego województwa. Jakie? Ile miast z woj. Śląskiego pojawiło się w pierwszej setce rankingu?

Najniebezpieczniejsze polskie miasta

Portal „Polska w Liczbach” na podstawie danych z GUS z 2022 roku stworzył ranking miast w Polsce z największą liczbą przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców. Zestawienie zawiera ogólną liczbę przestępstw, ich wykrywalność, a także podział na przestępstwa kryminalne, gospodarcze i drogowe.

- Liczba przestępstw stwierdzonych na 1000 mieszkańców jest oczywiście pewnym wyznacznikiem poziomu bezpieczeństwa w danym mieście, ale trzeba pamiętać, że wszystkie przestępstwa zostały potraktowane w tym zestawieniu jednakowo, niezależnie od rodzaju i szkodliwości społecznej. Wysoka pozycja miasta w tym rankingu z pewnością nie jest powodem do zadowolenia, ale nie jest jednoznaczne z ogólnym poziomem niebezpieczeństwa w tymże mieście – czytamy na stronie rankingu.

Które miasta znalazły się w pierwszej dziesiątce? 2 z województwa śląskiego, w tym jedno z nich na 1. miejscu! Niechlubne miano najbardziej niebezpiecznego miasta w Polsce zyskały Mysłowice.

10 miast z największą liczbą przestępstw na 1000 mieszkańców:

 1. Mysłowice
 2. Wąbrzeźno
 3. Grajewo
 4. Rajgród
 5. Szczuczyn
 6. Katowice
 7. Nowy Sącz
 8. Gołdap
 9. Włocławek
 10. Sopot

Inne śląskie miasta w rankingu

Mysłowice i Katowice to nie jedyne miasta, które znalazły się w pierwszej setce rankingu. Na 12. miejscu uplasowała się Dąbrowa Górnicza, na miejscach od 15. do 19. Będzin, Czeladź, Wojkowice, Siewierz i Sławków, na 28. miejscu Siemianowice Śląskie i na 34. – Zabrze.

Kolejne miasta z woj. śląskiego w rankingu:

36. Pszów

37. Radlin

38. Rydułtowy

39. Wodzisław Śląski

54. Świętochłowice

71. Bielsko-Biała

76. Chorzów

77. Gliwice

97. Rybnik

A gdzie Sosnowiec?

Na którym miejscu w zestawieniu znalazło się nasze miasto? Sosnowiec uplasował się na 13. miejscu, z wykrywalnością przestępstw na poziomie 76%. W naszym mieście przeważały przestępstwa kryminalne (20,5). Nieco mniej popełniano przestępstw gospodarczych (20,2), a najmniej - drogowych (1,5).

Z całym rankingiem możecie zapoznać się TUTAJ.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również