Wiadomości z Sosnowca

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pomaga zwiększyć bezpieczeństwo na drogach

  • Dodano: 2022-07-14 08:30, aktualizacja: 2022-07-14 08:35

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od 5 października 2016 roku. W tym czasie stała się niezwykle praktycznym narzędziem służącym łatwemu, anonimowemu zgłaszaniu zagrożeń bezpieczeństwa, dzięki któremu każdy z nas może mieć wpływ na swoje najbliższe otoczenie. Jedną z bardziej widocznych płaszczyzn, na których widać pozytywny efekt mający swe źródło w Krajowej Mapie jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pomaga zwiększyć bezpieczeństwo na drogach naszego miasta

W obszarze bezpieczeństwa ruchu drogowego możemy anonimowo zgłosić kilka rodzajów problemów, które zaobserwujemy. Oprócz jednego z najczęściej przekazywanych zgłoszeń- czyli informacji o miejscu, gdzie notorycznie dochodzi do łamania ograniczeń prędkości na drodze (od początku istnienia Mapy mieszkańcy Sosnowca poinformowali o blisko 1400 takich przypadkach), sosnowiczanie chętnie zgłaszają nieprawidłowości w infrastrukturze drogowej. Należą do nich m.in. wyrwy i inne uszkodzenia nawierzchni, lub uszkodzone bariery zabezpieczające. Na 1030 tego rodzaju zgłoszeń potwierdzono aż 534 uszkodzenia.

W 500 przypadkach zostały one już naprawione, 34 jest w trakcie realizacji. Jedną z bardzo często przekazywanych za pośrednictwem Krajowej Mapy informacji jest również zgłoszenie nieprawidłowego parkowania. Policjanci sprawdzili aż 2630 takich zgłoszeń, z czego ponad 870 okazało się zasadnych. Należy podkreślić, że w niektórych miejscach źle zaparkowane samochody mogą stwarzać wyjątkowe zagrożenie dla pieszych i kierowców z uwagi np. na ograniczenie widoczności. Eliminacja takich zjawisk w znacznym stopniu wpływa więc na poprawę bezpieczeństwa. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pomaga zadbać o nasze najbliższe otoczenie i w ciągu ponad 5 lat swojego istnienia stała się regularnie wykorzystywanym, niezwykle praktycznym narzędziem, służącym wymianie informacji. To dzięki niej wiele negatywnych zjawisk, z którymi borykali się mieszkańcy, jest dzisiaj już tylko niemiłym wspomnieniem.

Link do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.