Wiadomości z Sosnowca

Kolejne miejskie budynki przejdą metamorfozę

  • Dodano: 2022-08-04 10:00

Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisał umowę z wykonawcami niezwykle ważnych inwestycji. Kolejnych kilkanaście budynków zmieni swój wygląd, a także źródła ciepła na ekologiczne.

Kolejne sosnowieckie budynki przejdą metamorfozę

To kolejne duże przedsięwzięcie, jakie w ostatnim czasie realizuje Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu. Właśnie kończy się budowa mieszkań komunalnych przy ul. Traugutta, a już jesienią wprowadzą się do nich pierwsi lokatorzy. Trwają także prace budowlane przy Hubala Dobrzańskiego 124 (przychodnia w Klimontowie), planowana jest również termomodernizacja budynku przy ulicy Zaruskiego 1. Teraz przyszła pora na remont kolejnych budynków będących w miejskich zasobach.

– W listopadzie 2021 roku ogłaszaliśmy, że podpisaliśmy umowę na termomodernizację trzech budynków – przy Szczecińskiej 1, Wierzbowej 3 i Sobieskiego 18. Efekty prac już widać – dwa pierwsze budynki już cieszą oko. Za to przy ul. Sobieskiego 18 prace dobiegają końca – mówi Rafał Łydek, dyrektor Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych w Sosnowcu.

Na początku roku do Sosnowca napłynęły dobre wieści z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

– Otrzymaliśmy informacje o dofinansowaniu rzędu 8,4 mln zł. Dzięki temu mogliśmy rozpisać przetargi na termomodernizację kolejnych 14 budynków – mówi Jeremiasz Złotecki, zastępca dyrektora MZZL ds. inwestycji i remontów.

Choć ogłoszenie postępowania przypadło na trudny czas, kiedy to szaleją ceny, a łańcuchy dostaw zostały przerwane, ostatecznie Miejski Zakład Zasobów Lokalowych w Sosnowcu podpisuje umowę na modernizację kilkunastu budynków przy ulicach: Szczecińskiej 2, 4, 5, 12, 14, 15A, 16, Lipowej 18a, 20, 22, Andersa 83A, 85 i Pułaskiego 9. Dofinansowaniem objęte są też trzy wcześniej rozpoczęte inwestycje (ul. Szczecińska 1, Wierzbowa 3 i Sobieskiego 18). Budynki zyskają nowy wygląd, a także ekologiczne źródła ciepła. Co ważne, zniwelowane zostaną straty ciepła budynku, dzięki czemu pobór energii będzie niższy.

Po rozstrzygnięciu, kwota prac w tych lokalizacjach oscyluje wokół 7,7 mln złotych. Przetarg na termomodernizację przy Andersa 81, 87 i Czeladzkiej 25cd zostanie ponownie rozpisany do końca roku. – Chcemy, aby prace te zostały przeprowadzone w kolejnym sezonie, aby zimą mieszkańcy nie mieli problemów z ogrzewaniem – dodaje Rafał Łydek, dyrektor MZZL w Sosnowcu.

– Nie zmieniamy swojego podejścia. Czyste środowisko jest niezwykle istotne, ekologia jest ważna, choć dzisiaj rządzący zdają się o tym zapominać. Nie przestajemy finansować wymian źródeł ciepła, bo nadal uważamy, że zdrowie jest najważniejsze. Dzisiaj nikt nie myśli o smogu, ale za 2-3 miesiące problem wróci dlatego działamy w ten sposób – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Prace w budynkach powinny ruszyć w ciągu najbliższych tygodni.

Kolejne miejskie budynki przejdą metamorfozę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również