Wiadomości z Sosnowca

"Inwestycja z perspektywą" - oddaj głos na Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium

  • Dodano: 2021-12-07 09:15

Sosnowiec zgłosił do konkursu "Inwestycja z perspektywą" projekt Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium (projekt wykonywany w ramach zadania: „Zagłębiowski Park Linearny – rewitalizacja obszaru funkcjonalnego doliny rzeki Brynicy przez rozwój terenów zielonych – budowa Centrum Edukacji Ekologicznej Egzotarium”).

Konkurs "Inwestycja z perspektywą"

Egzotarium to jeden z najważniejszych punktów na mapie Sosnowca, a jednocześnie flagowa inwestycja miasta. Stworzone w latach 50-tych z inicjatywy grupy pasjonatów działających przy dawnym Zarządzie Zieleni Miejskiej zostało też zaprezentowane przed ogólnopolską publicznością dzięki serialowi „Blisko, coraz bliżej” oraz sceny Jana Frycza i Izabeli Trojanowskiej. Obiekt cieszący się popularnością swoje lata świetności miał jednak dawno za sobą, dlatego władze miasta postanowiły przywrócić mu dawny blask i dokonać generalnej modernizacji, znacznie wykraczając jednak poza jego dotychczasową użyteczność, którą do tej pory oferował.

Modernizacja oznacza powstanie zupełnie nowej bryły

Będąca w trakcie realizacji budowa ma za zadanie stworzenie obiektu w nowoczesny i elastyczny sposób, pełniącego funkcje edukacyjne, skoncentrowane na rodzimej przyrodzie, zachowując jednocześnie dziedzictwo historyczne i istniejące kolekcje. Powierzchnia zabudowy z obecnych 1750,8 m2 zwiększy się do 3921,53 m2. Projektowana bryła założona na planie prostokąta ściętego zgodnie z przebiegiem ulicy Piłsudskiego składać się będzie z trzech połączonych ze sobą części: dynamicznej, całkowicie przeszklonej hali, przylegającej do niej bezpośrednio dwukondygnacyjnej części budynku, oraz szklarni technicznej. Prosta, geometryczna forma szklarni z przestrzeniami ekspozycyjnymi dynamicznie pochyla się w kierunku terenów parkowych i stanowi punkt kulminacyjny całego założenia.

Więcej informacji o projekcie i możliwość oddania głosu TUTAJ.

Google NewsSubskrybuj Sosnowiecki.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również