Wiadomości z Sosnowca

Inauguracja Święta Drzewa już 20 września

  • Dodano: 2021-09-15 10:15

W tym roku Klub Gaja wspólnie z Miastem Sosnowiec zaprosił przedszkola i szkoły do włączenia się w akcję sadzenia drzew i krzewów oraz zakładania przyjaznych miejsc dla różnych gatunków zwierząt żyjących w mieście. Uroczysta inauguracja Święta Drzewa w Sosnowcu odbędzie się 20 września (poniedziałek) 2021 roku o godz. 12.00 w Parku Harcerskim we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych nr 4.

19. edycja Święta Drzewa Klubu Gaja

Gościem specjalnym będzie Krzysztof Materna – znany Sosnowiczanin, satyryk, aktor i reżyser. Wspólnie z dziećmi, młodzieżą, przedstawicielami Miasta i gośćmi posadzimy ponad 80 drzew, krzewów i bylin, założymy ogród deszczowy oraz zbudujemy domki dla zwierząt. Sosnowieckim placówkom przekazane zostanie 400 sadzonek drzew, by zorganizowały u siebie Święto Drzewa. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Sosnowca Arkadiusza Chęcińskiego. 

19. edycja Święta Drzewa Klubu Gaja odbędzie się pod hasłem – Dla przyrody. Poprzez wieloletnie działania Klub Gaja pokazuje proste przykłady, w jaki sposób możemy  przyczynić się do zwiększenia różnorodności biologicznej i polepszenia bytowania zwierząt w mieście. Przy zakładaniu zieleni zwracana jest uwaga na racjonalne wykorzystanie wody opadowej, zakładając zbiorniki na deszczówkę, ogrody deszczowe czy rabaty z roślinami podmokłych łąk. Bardziej ekologiczne, przystosowujące się do zmian klimatu i sprzyjające bioróżnorodności miasto, przyniesie korzyści mieszkańcom i przyrodzie.

Podczas inauguracji „Święta Drzewa w Sosnowcu” Parku Harcerskim wspólnie dziećmi i młodzieżą z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu i okolicznych placówek oświatowych, przedstawicielami Miasta Sosnowiec oraz gośćmi posadzonych zostanie ponad 80 drzew, krzewów i bylin, wśród nich takie gatunki jak m.in.: grusza, śliwa, brzoskwinia, pigwa gruszkowa, jeżyna, malina, porzeczka czarna i czerwona, agrest, aronia, świdośliwa, budleja, barbula, hortensja, przetacznik i rozchodnik. Uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w warsztatach i konkretnej pracy – budowy budek lęgowych dla małych i dużych ptaków, budki dla wiewiórki i domków dla dzikich zapylaczy m.in. pszczół i trzmieli. Wspólnie zbudowany zostanie także ogród deszczowy w pojemniku, który obsadzimy m.in. turzycami, kosaćcami i sitem.

Jacek Bożek, założyciel i prezes Klubu Gaja, podkreśla –„Zmiany klimatu, zmniejszanie się zielonych przestrzeni w miastach i nieustająca presja człowieka na środowisko sprawiły, że jeszcze bardziej potrzebujemy każdego skrawka przyrody w mieście. To ona daje nam wytchnienie i odpoczynek ale jest też domem dla licznych zwierząt. Czym bardziej różnorodne będą nasze parki i zieleńce tym lepiej odpowiemy na potrzeby ludzi i przyrody oraz polepszymy naszą wspólną jakość życia. Wspaniale, że możemy z mieszkańcami i władzami Sosnowca zadbać o ludzi, przyrodę i zwierzęta”.

Placówki, które zgłosiły swój udział w akcji „Święto Drzewa w Sosnowcu”, podczas wydarzenia będą mogły odebrać sadzonki lip, jarzębów pospolitych i dzikich jabłoni, by zorganizować u siebie lokalne akcje Święta Drzewa i posadzić drzewa w ogrodach przy przedszkolach i szkołach czy na działkach rodziców. Dla placówek przygotowano pakiet edukacyjny – słuchowisko dla dzieci „Nietoperz szuka domu” oraz plansze z instrukcją, jak zbudować domek dla zapylaczy, małych ptaszków, wiewiórki, nietoperza i jak się nimi opiekować. Akcją „Święto Drzewa w Sosnowcu” chcemy zachęcić najmłodszych  mieszkańców do różnorodnych działań dla przyrody i zwierząt.

Projekt Klubu Gaja „Święto Drzewa w Sosnowcu" finansowany jest ze środków Gminy Sosnowiec.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również