Wiadomości z Sosnowca

Czas na nowe nasadzenia! W Sosnowcu posadzą ponad 700 drzew liściastych i 40 iglastych

  • Dodano: 2021-04-16 11:00

W ciągu 2 miesięcy na terenie Sosnowca nasadzonych zostanie 730 drzew liściastych, prawie 40 drzew iglastych oraz 1530 krzewów liściastych. Wśród drzew jest m.in. sosna, klon, kasztanowiec, grab czy też wiśnia.

– Wykonawca zobowiązany będzie do zabiegów pielęgnacyjnych przez okres 3 lat od momentu nasadzenia. Wśród drzew jest m.in. sosna, klon, kasztanowiec, grab czy też wiśnia – podkreśla Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydent Sosnowca.

To jednak tylko jeden z elementów polityki ekologicznej

– O ile nasadzenia wzbudzają pozytywne reakcje, to już gorzej jest z wycinką, która również jest konieczna. Jakiś czas temu głośno zrobiło się o wycince drzew w Parku im. Jacka Kuronia. Niestety, dzisiaj każdemu wydaje się, że na pierwszy rzut oka jest w stanie ocenić stan drzewa lepiej niż niejeden dendrolog – mówi prezydent, Arkadiusz Chęciński.

Tymczasem w Parku im. Jacka Kuronia wszystkie wycięte drzewa były w średnim lub złym stanie zdrowotnym i zagrażały bezpieczeństwu. Ich korony były w złym stanie, z licznymi ubytkami. W większości były to topole, które są kruche i słabe, a jednocześnie osiągnęły swoje maksymalne rozmiary. W parku wycięto w sumie 49 drzew, ale w zamian nasadzonych zostanie 80, w tym m.in.: olsza, miłorząb, buk czy też świerk

– Każde wycięcie drzewa budzi spore emocje, jednak trzeba pamiętać, że wycinka też jest uzasadniona. Bywają jednak przypadki, w których to sami mieszkańcy zgłaszają się o wycięcie drzewa. Niektóre powody bywają kuriozalne, jak np. rzucanie zbyt dużego cienia lub owoce, które spadają na karoserię samochodów – dodaje prezydent Zastrzeżyński.

Nasadzenia ruszą jeszcze wiosną, a nowe drzewa i krzewy będzie można zobaczyć w parkach, skwerach, zieleńcach, ale także przy drogach. Wśród lokalizacji jest m.in. Park Sielecki, Park Okrzei, ulice Wojska Polskiego, Dybowskiego, Spadochroniarzy, Klimontowska, Zagłębiowska, Bronowa, 3 Maja czy też Andersa. Za nasadzenie wraz z pielęgnacją drzew wykonawca otrzyma blisko 800 tys. zł.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również