Wiadomości z Sosnowca

Koszty i utrzymanie rekuperacji

  • Dodano: 2020-08-04 09:30, aktualizacja: 2021-07-06 10:58

Wraz ze wzrostem popularności klimatyzacji oraz urządzeń klimatyzacyjnych, wzmaga się zainteresowanie rekuperacją. Dla porządku wyjaśniamy, że rekuperacją nazywamy wentylację mechaniczną przy jednoczesnym odzyskiwaniu energii termicznej gazów wylotowych. Innymi słowy, w procesie filtrowania powietrza straty ciepła są zminimalizowane. Pośród części potencjalnych użytkowników panuje opinia, że jest to metoda kosztowna oraz skomplikowana technicznie, w związku z czym pojawia się szereg pytań i wątpliwości, na które spróbujemy znaleźć tutaj odpowiedź.

   

Projekt.

 Instalacja klimatyzacji w pierwszej kolejności wymaga projektu, przewody klimatyzacyjne muszą przebiegać określonymi torami, nie utrudniając życia użytkownikom budynku. Cena takiego przedsięwzięcia waha się w granicach 500 złotych, przy czym jest to indywidualna decyzja instalatora. Zdarza się, że niektóre firmy rezygnują z tej opłaty, traktując to jako część ogólnych prac.

   Rekuperator.

 Jest to główne urządzenie niezbędne do wykonania instalacji. Cena zakupu zależna jest od wielkości, stopnia automatyzacji oraz wydajności aparatu.

 Można zatem liczyć się z wydatkiem od około 2000 do nawet 20 000 złotych w zależności od stopnia zaawansowania technicznego. Nie bez znaczenia jest tutaj również marka urządzenia. W każdym razie typ rekuperatora wybierany jest przez użytkownika, wskazana jest przy tym konsultacja z wykonawcą.

 Trzeba także doliczyć koszty materiałów takich jak rozdzielacze, kanały, tłumiki itd.

   Montaż.

 W tym wypadku trudno jest podać konkretną kwotę z uwagi na nieznajomość dokładnych parametrów budynku. Logiczne jest, że im większy, tym obszerniejsza jest instalacja. Na cenę ma też wpływ to, czy budynek jest już zasiedlony oraz ewentualne dodatkowe akcesoria zamontowane na życzenie klienta. W ogromnym przybliżeniu koszt będzie oscylował w granicach:

  • budynek 100 m2-od 10 000zł.

  • budynek 150 m2-od 16 000zł.

  • Budynek 200 m2-od 18 000 zł.

 Proszę pamiętać, że jest to wycena orientacyjna, mogąca ulec zmianie w zależności od negocjacji z wykonawcą. Na ostateczny koszt ma także wpływ to, czy budynek jest już zasiedlony.

   Czy to drogo?

 Skupiając się wyłącznie na kosztach początkowych, wielu uzna, że tak, jednak pamiętać należy, iż budynek w ten, czy inny sposób musi być wentylowany. Nowoczesne technologie stosowane przy produkcji drzwi i okien sprawiają, że te elementy są w pełni szczelne, zatem wentylacja grawitacyjna nie spełnia swojej funkcji, poza tym powoduje znaczne straty ciepła, a tym samym zwiększa kosz ogrzewania budynku. W ten sposób, zmniejszając wydatki na eksploatację, zmniejszamy także ogólny koszt rekuperacji. Jak większość inwestycji, tak i rekuperacja jest wydatkiem, który ma przynieść realne korzyści w ciągu kilku lat. Stopień zwrotu uzależniony jest od aktualnych wydatków między innymi na ogrzewanie. Przyjmując, że roczny koszt ogrzania budowli o kubaturze 150 m2 przy zastosowaniu prądu przy taryfie G11 wynosi (wg. danych Elterm) około 13 000 złotych, inwestycja w rekuperację nie wydaje się już tak kosztowna. Zastosowanie klimatyzacji i rekuperacji w domu jest dość powszechnym. zjawiskiem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.