Wiadomości z Sosnowca

Każda okazja do świętowania jest dobra

  • Dodano: 2019-07-08 10:30

Polska mentalność sprawia, że niemal zawsze potrafimy znaleźć okazję do świętowania, przyjęć w gronie rodzinnym i spotkań z przyjaciółmi. Nic więc dziwnego, że szczególną popularnością w naszym kraju cieszy się tradycja obchodzenia imienin. Niektórzy stawiają je nawet na równi z urodzinami. Warto jednak pamiętać, że Polska jest jednym z nielicznych krajów, w który święto to jest w ogóle obchodzone. Imieniny są dniem, w którym noszone przez nas imię wypada w kalendarzu - dla wielu obcokrajowców kojarzy się ono ze skłonnościami naszych rodaków do hucznego świętowania nawet najbardziej błahych okazji.

Kultura świętowania imienin

Imieniny są ważnym świętem w kalendarzu coraz mniejszej ilości Polaków. Ogromne znaczenie mają jednak ciągle dla starszego pokolenia, któremu kojarzy się z wyjątkową okazją do wspólnego spędzania czasu. W wielu rodzinach nadal żywa jest tradycja biesiad i wspólnych obiadów poświęconych solenizantowi. Przy suto zastawionym stole, w towarzystwie najbliższych i przyjaciół, może on poczuć się wyjątkowy i doceniany. Święto imienin prawdopodobnie związane jest po części także z kulturą chrześcijańską, która wykazuje przywiązanie do imion, patronów czy aniołów stróżów w postaci świętych. Nawet niektóre ze świąt kościelnych łączą się nierozerwalnie z imionami beatyfikowanych i błogosławionych.  Niektórym dzieciom nadaje się imiona na cześć przodków - ich imieniny stają się wówczas świetną okazją na snucie wspomnień i tworzenie rodzinnych więzi. Niemal z pewnością każdy z nas przynajmniej raz miał okazję uczestniczyć w takiej uroczystości czy zabawie. Są one elementem naszego polskiego DNA, które niestety zanika z pokolenia na pokolenie. 

Życzenia - niezbędny element każdych imienin

W tym wyjątkowym dniu warto skierować równie specjalne słowa do solenizanta. Powinny być one wyrazem naszej sympatii, szacunku i więzi, które nas z nim łączą. Najlepszą okazją do złożenia życzeń jest z pewnością wspomniana wcześniej uroczystość i przyjęcie, na które nie wypada nie pójść. Mile widziany jest także upominek, który z pewnością sprawi przyjemność świętującemu dzień imienia. Nie zawsze jednak mamy możliwość osobistej obecności w dniu imienin bliskiej nam osoby. Dzielą nas setki kilometrów lub plany krzyżują nam obowiązki. Nie należy wówczas jednak zupełnie zapominać o tym szczególnym dniu. Zwłaszcza, że chociażby dzięki internetowi możemy złożyć solenizantowi przepiękne życzenia imieninowe. Nasza kreatywność zostaje wtedy wystawiona na próbę - na szczęście skorzystać możemy z gotowych wzorów i szablonów. Niektóre serwisy proponują też wierszyki imieninowe i kartki z życzeniami, które łączą w sobie przepiękną oprawę graficzną i wyjątkowo ciepłe słowa. Świętujący nie odczuje wówczas naszej absencji i z pewnością doceni pamięć. Nie ma złych rozwiązań, które pozwolą mu poczuć naszą obecność w tym wyjątkowym dniu - możliwości jest dokładnie tyle, ile mamy pomysłów. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.