Wiadomości z Sosnowca

Jak poprawić kondycję przed wyjazdem w góry?

  • Dodano: 2022-06-10 14:15

Niedługo rozpoczną się wakacje, czas urlopów i wyjazdów. Wielu z nas planuje wakacyjny wyjazd w góry. Wyprawa w góry to nie jest zwykły spacer.

Dlatego przed wyjazdem należy zadbać o poprawę kondycji, zwłaszcza gdy na co dzień prowadzimy mało aktywny tryb życia. Mięśnie muszą być przygotowane do zwiększonego wysiłku fizycznego, jakim jest wielogodzinne wchodzenie pod górę. Bóle mięśni, zakwasy, zadyszka, kontuzje z pewnością odbiorą radość z wyjazdu.  

Regularne treningi

Nad kondycją trzeba pracować stopniowo. Osoby początkujące powinny zacząć od dłuższych spacerów. Z czasem spacery można zastąpić szybkim marszem lub bieganiem. Dobre efekty przyniesie również regularna jazda na rowerze. Podczas górskiej wspinaczki intensywnie pracują mięśnie ud, łydek, grzbietu. Trzeba też zwiększyć pojemność płuc, wydolność serca. 

Warto zacząć regularne treningi siłowe, które poprawią wytrzymałość organizmu, wzmocnią mięśnie i stawy. Podczas ćwiczeń dobrze jest wykorzystywać obciążenie znajdujące się np. w ofercie sklepu marbo-sport.pl. Ciężar trzeba dobrać do własnych możliwości. Regularne treningi należy zacząć 4-6 tygodni przed wyjazdem. 

Trzeba wyleczyć wszystkie kontuzje

Nie powinno się wyruszać na szlak, jeśli dokuczają nam bóle stawowe lub mięśniowe oraz gdy mamy jakiekolwiek kontuzje. Te z pozoru błahe dolegliwości bagatelizowane na co dzień mogą stać się poważnym problemem podczas wyprawy w góry. Wszystkie, nawet drobne dolegliwości związane z narządami ruchu należy wyleczyć przed wyjazdem. 

Bezpieczeństwo na szlaku

Należy  wybierać trasy, na które jesteśmy kondycyjnie gotowi. Wybierając zbyt trudne szlaki narażamy zdrowie nasze i innych osób, które z nami wędrują. Na początku wyjazdu najlepiej wybierać szlaki o umiarkowanym stopniu trudności.  

Pamiętajmy o odpowiednim ubraniu. Pogoda w górach bywa zmienna, trzeba przygotować się tak, by nie zaskoczył nas deszcz ani niska temperatura na szczycie. Najlepiej ubrać się na cebulkę, w oddychającą i wygodną odzież. Podstawą udanego trekkingu jest dobrze dobrane, wygodne obuwie. Obuwie musi stabilizować nogę w kostce, nie może nigdzie uciskać ani obcierać skóry. 

Przed każdym wyjściem w góry powinno się poinformować kogoś z rodziny lub znajomych, gdzie się wybieramy i kiedy mamy zamiar wrócić. Na szlak trzeba zabrać odpowiednią porcję jedzenia i napojów, by nie zabrakło nam sił do dalszej wędrówki. 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.