Wiadomości z Sosnowca

Czy lepiej kupić czy wynająć dom?

  • Dodano: 2023-01-09 08:15, aktualizacja: 2023-01-09 08:22

Czy lepiej kupić dom, czy go wynająć? To popularne pytanie wśród ludzi, które wszędzie dzieli opinie. Odpowiedź może być twierdząca lub przecząca w zależności od wielu czynników, które zaraz przeanalizujemy, aby pomóc ci podjąć świadomą decyzję, jaka droga jest dla ciebie najlepsza.

Czynnik kosztów

W przypadku leasingu zazwyczaj musisz zapłacić z góry trzykrotność uzgodnionego kosztu wynajmu. Jeśli wynosi on powiedzmy 2000 złotych miesięcznie, to powinieneś mieć 4000 złotych lub więcej na pokrycie kosztów początkowych, w tym kaucji, opłat za wprowadzenie się i innych wydatków.

Bezpieczeństwo pracy

Czy grozi Ci utrata pracy w najbliższej przyszłości? To przerażająca myśl. Jeśli tak, to warto pamiętać, że spłata kredytu hipotecznego będzie dużym obciążeniem dla Twojego zasiłku dla bezrobotnych.. Jeśli kupujący dom myśli, że jego zatrudnienie jest zagrożone, lepiej nie przystępować do zakupu domu i nie zaciągać długu, którego nie da się spłacić https://www.mamtoo.pl/news/wynajmowac-mieszkanie-czy-kupic/

Czynnik wolności

Kiedy jesteś właścicielem domu, masz swobodę wprowadzania w nim zmian według własnego uznania. Zmień kolor wnętrza, zmień zasłony okienne, a nie będziesz potrzebował zgody właściciela. Zakaz wprowadzania zwierząt domowych, Zakaz remontów, Zakaz robienia tego czy tamtego - to często przepisy wynajmującego. Wynajmując mieszkanie, nie możesz robić, co chcesz i kiedy chcesz, bez uzyskania wcześniejszego pozwolenia.

Uwagi dotyczące utrzymania domu

Konserwacja jest istotną częścią zapewnienia długowieczności domu i czasami jest to kwestia raczej konieczności niż wygody. Możesz nie mieć dużych funduszy lub chęci, by zwracać się do profesjonalistów za każdym razem, gdy pojawi się jakiś problem. Jeśli jednak wynajmujesz mieszkanie, to o ile nic nie stanie się z Twojej winy, właściciel będzie musiał pokryć rachunek za utrzymanie domu. Jednak oczekiwania dotyczące konserwacji w relacji wynajmujący - najemca powinny być sprawdzone przed podpisaniem umowy najmu. Są tacy wynajmujący, którzy zapłacą za "niektóre" wydatki związane z domem, a potem będą oczekiwać, że najemca będzie je płacił.

Kiedy wynajem ma więcej sensu

Czasami kupno domu nie ma sensu. Na przykład, rozsądniej byłoby zdecydować się na roczny wynajem z, niż na roczny kredyt hipoteczny o wartości dwukrotnie wyższej. Jeśli zdecydujesz się na zakup, pamiętaj o uzyskaniu kredytu, który jest możliwy do spłacenia, i o tym, czy stopa procentowa będzie się zmieniać. Pamiętaj więc, żeby dobrze policzyć. Weź pod uwagę roczne wydatki. https://www.mamtoo.pl/nieruchomosci/

Obejmują one kaucję, składki ubezpieczeniowe, miesięczny czynsz. Porównaj to z płatnościami za kredyt hipoteczny, które obejmują koszty zamknięcia, utrzymanie, składki ubezpieczeniowe właściciela domu, podatek od nieruchomości i inne. Możesz też skorzystać z internetowego kalkulatora hipotecznego, który pomoże Ci uzyskać dokładne oszacowanie w przypadku każdej z opcji. Kiedy już to zrobisz, powinno stać się jasne, który wybór najbardziej Ci odpowiada.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.