Wiadomości z Sosnowca

Nagroda Specjalna dla Muzeum w Sosnowcu

  • Dodano: 2021-09-16 09:30

Obchody Roku Jana Kowalewskiego, wystawa „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”, uruchomienie edukacyjnego portalu Polska Biblioteka Muzyczna – to Wydarzenia Historyczne Roku 2020! W 14. edycji plebiscytu WHR po raz pierwszy przyznano Nagrodę Specjalną Muzeum Historii Polski, którą otrzymał projekt Pałacu Schoena Muzeum w Sosnowcu przy współpracy z Teatrem Zagłębia oraz Sosnowieckim Centrum Sztuki - Zamek Sielecki „Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek”.

Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek

Dzięki animacjom oglądający mogą przenieść się w czasie i zobaczyć, jak wyglądało w Sosnowcu życie ponad sto lat temu. Zadbano także o szeroką dostępność filmów − przygotowane materiały są przetłumaczone na polski język migowy (PJM), mają napisy oraz audiodeskrypcję. Animacje pokazują dzieje trzech zabytków: fabryki Schoenów, Zamku Sieleckiego, Teatru Zagłębia, oraz głównej ulicy miasta – 3 Maja.

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu otrzymał na projekt dofinansowanie z Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, poprzez Narodowe Centrum Kultury. 

Autorką scenariuszy była Anna Urgacz-Szczęsna z SCS-ZS. W filmikach grali aktorzy Teatru Zagłębia.

  • Filmik o tym jak powstają ruchome pocztówki: TUTAJ
  • Filmik z planu zdjęciowego (FAJNY): TUTAJ

Pocztówki z efektem finalnym:

14 września 2021 r. w Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w 14. plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020. W uroczystości wziął udział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński, prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, Marianna Otmianowska, zastępczyni dyrektora Muzeum Łazienki Królewskie, a także tegoroczni laureaci.

- Wydarzenie Historyczne Roku to taki konkurs, który jest świętem tych wszystkich ludzi, którzy pracują nad tym, żeby ta przeszłość była jakoś z nami obecna dzisiaj, żeby nie była tylko czymś antykwarycznym, czymś, o czym czytamy w podręcznikach, ale żebyśmy czerpali żywą inspirację do dzisiejszego działania. My nagradzamy w tym konkursie tych, którzy taką pracę wykonują - podkreślił Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

Zwycięski projekt w kategorii Wydarzenie to Obchody Roku Jana Kowalewskiego zorganizowane przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Urząd Miasta Łodzi. Ustanowienie przez Senat RP Roku Jana Kowalewskiego stało się impulsem do zrealizowania w rodzinnym mieście wybitnego kryptologa ciągu wydarzeń okolicznościowych: powstały filmy edukacyjne, słuchowisko Zagadka Jana K., wystawa „Szyfry wojny. Jan Kowalewski – nieznany bohater 1920 roku”, otwarto Pokój Zagadek. Zwieńczeniem obchodów było odsłonięcie muralu poświęconego człowiekowi, który wsławił się złamaniem sowieckich szyfrów.

I miejsce w kategorii Wystawa zajęły „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”; tę wystawę stałą w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej zrealizowało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ekspozycja ulokowana w pięciu zabytkowych drewnianych domach opowiada historię wielokulturowej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Losy bohaterów ukazane są na tle zdarzeń historycznych i społecznych XIX i XX wieku. Obok rekonstrukcji wnętrz mieszkalnych i zakładów rzemieślniczych, w każdym z domów znajdują się pokoje kontekstu, które osadzają mikrohistorię i jej bohaterów w realiach epoki.

Miano zwycięskiego projektu w kategorii Edukacja otrzymał portal Polska Biblioteka Muzyczna przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Serwis udostępnia zdigitalizowane materiały nutowe utworów solowych, kameralnych i orkiestrowych, dzieła od średniowiecza po współczesność reprezentujące różne style i gatunki oraz materiały ikonograficzne pochodzące z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Na portalu www.polskabibliotekamuzyczna.pl zamieszczonych jest blisko 10 tys. obiektów cyfrowych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również