Sosnowiec - portal miejski Sosnowiecki.pl

Wiadomości z Sosnowca

Wkrótce Sosnowiec będzie miał kolejny mural!

  • Dodano: 2017-09-01 20:30

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu przygotowuje się do realizacji kolejnego muralu. Projekt autorstwa Małgorzaty Rozenau będzie gotowy we wrześniu.

Co roku jedna z miejskich instytucji kultury jest odpowiedzialna za stworzenie nowego muralu w przestrzeni miejskiej Sosnowca.

W tym roku projekt przygotowała sosnowiczanka Małgorzata Rozenau, związana z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach. Artystka ma doświadczenie w tego typu realizacjach. Dużym echem odbiły się wykonane przez nią murale: w Bielsku Białej - poświęcony Irenie Sendlerowej oraz w Chorzowie „Oblicza Wolności” - cykl murali w przestrzeni tamtejszej ulicy Wolności - wyjaśnia Paweł Dusza, dyrektor Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu

W stolicy Zagłębia Dąbrowskiego projekt artystki „Sosnowy początek” wypełnia w całości doskonale eksponowaną ścianę kamienicy stojącej w centrum miasta, u zbiegu ulic Kościelnej i Sienkiewicza.

Widziałeś coś ciekawego? Daj Cynk! Nagrodzimy Twoją aktywność Daj Cynk

Projekt powstał w związku ze 115-leciem uzyskania przez Sosnowiec praw miejskich. Artystka nawiązała również do samej nazwy miasta, a sosnowy las ma uświadamiać mieszkańcom wartości ekologiczne i przyrodnicze, a także przypominać, na jakim terenie powstał zwarty ośrodek miejski.

Chciałam, żeby dobrze się kojarzył z powrotem do korzeni, do natury i przypominał o niezmiennym powiązaniu człowieka z przyrodą, co jest ważne zwłaszcza w dobie ostatnich cięć i redukcji drzewostanu w naszym kraju. Mural może być też zachętą do sadzenia sosen, zwłaszcza w Sosnowcu, który zawdzięcza im swoja nazwę i doceniania wartości, jakie możemy czerpać z kontaktu z drzewami, lasem, na wielu poziomach – tłumaczy swój pomysł Małgorzata Rozenau

To już trzecia realizacja tego typu w Sosnowcu we współpracy Miejskiego Zakładu Zasobów Lokalowych z instytucjami kultury.

Zależy nam na tym, żeby tego typu projekty wpływały na poprawę estetyki przestrzeni miejskiej  i co ważniejsze, żeby do tych realizacji zapraszać jak najwięcej artystów z Sosnowca i Zagłębia. Mamy się kim chwalić! -  mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca

Najnowsze informacje z Sosnowca w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Następna informacja

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.