Wiadomości z Sosnowca

Wielka Lekcja Obywatelska

  • Dodano: 2021-11-09 10:45

Organizacje samorządowe zapraszają prezydentów, burmistrzów i wójtów, by 9 listopada spotkali się w mediach społecznościowych z mieszkańcami ich miejscowości na Wielkiej Lekcji Obywatelskiej, która będzie dyskusją o Polsce, demokracji i samorządzie. W inicjatywie weźmie udział Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Prezydent Sosnowca weźmie udział w Wielkiej Lekcji Obywatelskiej

Wydarzenie organizowane jest w przededniu Narodowego Święta Niepodległości, które obchodzone jest 11 listopada.

„(Ś) Przed Narodowym Świętem Niepodległości, 9 listopada o godz. 18.00, zapraszamy Państwa - prezydentów, burmistrzów i wójtów - do spotkania się z mieszkańcami swoich miejscowości za pomocą mediów społecznościowych oraz podjęcia dyskusji na żywo. Zapraszamy Was do rozmowy z mieszkańcami o Polsce, demokracji i samorządzie. Opowiedzcie, dlaczego wolność i samorządność są tak istotne w codziennym życiu Polek i Polaków” – napisali organizatorzy Wielkiej Lekcji Obywatelskiej.

W swoim apelu wskazali, że samorządność jest ogromną wartością wolności i niepodległości Polski.

„Polska swój rozwój zawdzięcza działaniom samorządów lokalnych. To w miastach, miasteczkach i gminach wiejskich sołtysi, wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, urzędnicy i organizacje pozarządowe zrealizowały dziesiątki tysięcy inwestycji infrastrukturalnych i społecznych, które przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców” - podkreślili.

W apelu przypomniano podstawowe założenia samorządu lokalnego z uchwały I Zjazdu Solidarności, podjętej jeszcze 40 lat temu.

„Istotna część władzy publicznej została przekazana obywatelom oraz ich przedstawicielstwom lokalnym i regionalnym, a współpraca rządu i samorządu została oparta na zasadzie pomocniczości. Niestety, w ostatnich latach rządzący podważają autonomię i kompetencje władz lokalnych. Coraz bardziej jaskrawe są również działania odbierające naszym społecznościom lokalnym uprawnienia do decydowania o swoich sprawach czy swobodnego dysponowania środkami” – czytamy.

Organizatorzy Wielkiej Lekcji Obywatelskiej zaznaczyli, że aby nie zmarnować sukcesu samorządności włodarze miast i wsi powinni jeszcze silniej i w sposób partnerski angażować mieszkańców w budowanie wspólnot lokalnych.

„Mamy wiele narzędzi, które to umożliwiają. Opowiedzmy mieszkańcom, jak z nich korzystać. Przypomnijmy o budżetach sołeckich, budżetach obywatelskich, radach osiedli, pokażmy raport o stanie gminy, zaprośmy do udziału w sesjach rady miasta czy gminy. Wytłumaczmy, jak działa budżet gminy i skąd biorą się pieniądze w gminie czy w mieście” – oświadczyli.

„W przededniu Święta Niepodległości jako gospodarze miast, miasteczek, gmin wiejskich wspólnie walczymy o wolność i samodzielność wspólnot lokalnych. Opowiedzmy mieszkańcom, czym dla nas jest nasza gmina, co dla niej robimy oraz dlaczego warto bronić jej niezależności” – czytamy.

Wielką Lekcję Obywatelską organizują: Związek Miast Polskich, Unia Metropolii Polskich, Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej, Tak! Samorządy dla Polski, Wielkopolska Kierunek Europa, Dolny Śląsk Wspólna Sprawa, Łączy nas Samorząd oraz Stowarzyszenie Wspólna Polska.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.