Wiadomości z Sosnowca

Straże miejskie i gminne pod nadzorem Policji

  • Dodano: 2020-04-03 07:00, aktualizacja: 2020-04-03 07:07

Zgodnie z zapowiedzią ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego straże miejskie i gminne poddano zwierzchniemu nadzorowi Policji w celu weryfikacji przestrzegania obowiązujących nakazów i zakazów, związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Policja będzie ściśle koordynowała pracę patrolową wszystkich służb, które mogą być w tym zakresie pomocne. Wojewodowie wydali odpowiednie polecenia prezydentom, burmistrzom i wójtom, którzy dysponują formacjami tego typu – wyjaśnił szef MSWiA podczas konferencji prasowej.

W związku z powyższym Wojewoda Śląski polecił wójtom, burmistrzom i prezydentom miast zlecić z dniem 2 kwietnia 2020 r. podległym strażom gminnym (miejskim), których w naszym województwie jest 48:

  • dokonywanie dyslokacji patroli straży gminnych (miejskich) zgodnie ze wskazaniami komendantów właściwych terytorialnie jednostek Policji;
  • organizację wspólnych patroli z Policją zgodnie ze wskazaniami komendantów właściwych terytorialnie jednostek Policji;
  • prowadzenie innych form współpracy straży gminnych (miejskich) z właściwymi terytorialnie jednostkami Policji, w tym w szczególności odnośnie weryfikacji realizacji nakazów, zakazów i obowiązków wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, w zakresie zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2, zgodnie ze wskazaniami komendantów właściwych terytorialnie jednostek Policji;
  • realizację pozostałych zadań tak, by realizowane były głównie w zakresie, w jakim służą prowadzeniu działań związanych z weryfikacją wykonywania ww. nakazów, zakazów i obowiązków wynikających z przepisów prawa powszechnie obowiązującego, związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się choroby zakaźnej COVID-19.

Należy przy tym pamiętać, że osoby przebywające na kwarantannie lub w izolacji, które potrzebują zaopatrzenia lub posiłku powinny zgłaszać się w tym zakresie bezpośrednio do właściwych miejscowo samorządów.

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Zagłębiak

    W czasach epidemii lepiej aby były jak najmnieszy kontakt a współpraca Policji z Straża Miejską potęguje zagrożenie. Właściwe jest wyznaczanie zadań dla Straży niz wspólne patrole. Łatwiej sie jest zarazic gdy jest grupa 500 Policjantów i 100 strażników niz gdy sa podzieleni i nie mają bezpośredniego kontaktu.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.