Sosnowiec - portal miejski Sosnowiecki.pl

Wiadomości z Sosnowca

Sosnowieckie prokuratury będą miały nową siedzibę

  • Dodano: 2017-11-13 08:45, aktualizacja: 2017-11-13 09:05

Przy ulicy Janowskiego w Sosnowcu powstanie nowoczesny budynek Prokuratury Rejonowej Sosnowiec - Południe  oraz Prokuratury Rejonowej Sosnowiec- Północ.

10 listopada odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, w której uczestniczył m.in. Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości, Bogdan Święczkowski Prokurator Krajowy, biskup sosnowiecki Grzegorz Kaszak oraz Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Budynek, który powinien być gotowy w październiku 2019 roku powstanie na działce, którą na rzecz prokuratury przekazało Miasto. Zgodnie z projektem będzie miał 3 kondygnacje i 4 tys. m kw. powierzchni użytkowej. W planach jest także stworzenie parkingu dla 70 samochodów. Całkowity koszt tej inwestycji to 26 mln zł .

Obecnie obie prokuratury mieszczą się w budynku przy ulicy Teatralnej.

Praca w tym starym budynku do łatwych nie należy. Wiem, bo sam tam pracowałem. To będzie nowoczesny budynek dostosowany do potrzeb m.in. osób niepełnosprawnych oraz wyposażony w najnowszą technologię ułatwiającą obsługę interesantów – mówił po podpisaniu aktu notarialnego w kwietniu 2017 r. Bogdan Święczkowski.

Warto podkreślić, że obok nowej siedziby prokuratur wybudowana zostanie również komenda Policji. Teren wyceniany na 2 mln zł także został podarowany przez Miasto.

Chciałbym, aby w tym miejscu był jeszcze sąd. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy wiedzieć, czy takie rozwiązanie będzie możliwe – wyjaśniał prokurator generalny.

Z takiego rozwiązania cieszy się również Prezydent Sosnowca.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że obecny budynek policji i prokuratury raczej utrudnia, a nie ułatwia pracy. Warunki są tam po prostu fatalne. Rozwiązanie, żeby w jednym miejscu znajdowała się policja, prokuratura i być może sąd byłoby wręcz wzorowe i ułatwiłoby zarówno pracę tym instytucjom  jak i  mieszkańcom. Będzie też przykładem do powielania dla innych miast. Deklarujemy wszelkie wsparcie ze strony miasta – tłumaczył Arkadiusz Chęciński.​