Wiadomości z Sosnowca

Sosnowieckie programy profilaktyczne w finale konkursu

  • Dodano: 2018-04-23 08:45, aktualizacja: 2018-04-23 08:54

Co roku Biuro Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji przeprowadza konkurs na najlepsze policyjne programy profilaktyczne wdrażane na terenie całego kraju.

Każda z komend zgłasza swoje projekty do Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, która wyłania najlepsze i najciekawsze z nich, by przekazać je do ostatecznej oceny w komendzie głównej. W tym roku, spośród 10 projektów z garnizonu śląskiego, aż 4 zostały przygotowane przez policjantów sosnowieckiej komendy.
Sosnowieccy policjanci prowadzą szereg programów profilaktycznych adresowanych do różnych odbiorców. Najczęściej projekty te realizowane są we współpracy z różnego rodzaju instytucjami. Programy, które zakwalifikowały się do finału spotkały się z dużym uznaniem odbiorców, ale także przedstawicieli organizacji zajmujących się tego typu problematyką, w tym instytucji zagranicznych.

Jednym z programów realizowanych z ogromnym powodzeniem i przynoszącym znaczące korzyści jest program realizowany wspólnie z MOPS w Sosnowcu „Schronienie na lata to dom, mama, tata”. Głównym jego celem jest zapewnienie bezpieczeństwa oraz pomocy dzieciom i osobom dotkniętym przemocą poprzez powołanie i wdrożenie systemu dwuosobowych „Patroli przyjaznych dziecku”, w skład którego wchodzi pracownik MOPS i policjant, pracujący w godzinach popołudniowo-wieczornych (16.00-00.00). Patrole pojawiają się tam, gdzie jest zagrożone dobro dziecka, np.:

dziecko pozostawione bez opieki w domu lub poza nim (pozostawione, zagubione),
dziecko jako świadek/ uczestnik sytuacji przemocy, w tym przemocy domowej,
dziecko jako uczestnik wypadku komunikacyjnego, w wyniku którego pozostało pozbawione opieki,
dziecko jako uczestnik sytuacji zagrażającej mu w inny sposób (np. libacji alkoholowej, kłótni rodziców itp.).
Projekt „Schronienie na lata to dom mama tata” - patrol przyjazny dziecku, pomaga osobom doświadczającym przemocy oraz dzieciom w budowaniu poczucia bezpieczeństwa, bowiem to w rodzinie dziecko kształtuje swoją osobowość czy system wartości.

Odbiorcami programu są w głównej mierze dzieci funkcjonujące w rodzinach dysfunkcyjnych oraz z problemami. Programem objęte są rodziny w których jest realizowana procedura Niebieska Karta oraz rodziny zgłoszone do programu przez podmioty medyczne, placówki oświatowe oraz mieszkańców. Przez czas funkcjonowania programu policjanci wspólnie z pracownikami MOPS przeprowadzili szereg interwencji w wyniku których ujawniono liczne przypadki niewłaściwego sprawowania opieki nad dziećmi, zaniedbań rodzicielskich czy wreszcie sprawowania opieki pod wpływem alkoholu.

Program licznie prezentowany podczas różnych okazji, w trakcie wizyty w Komisariacie Policji I w Sosnowcu przedstawicieli mołdawskiej Policji, spotkał się z ogromnym zainteresowaniem, a funkcjonariusze stwierdzili, że stanowczo należy go przenieść na grunt mołdawski, bowiem problemy społeczne, z jakimi się na co dzień spotykają są bardzo podobne do tych występujących w Polsce.

Kolejnym programem jest projekt realizowany wspólnie z Kurią Diecezjalną w Sosnowcu pod nazwą „Nie tylko alkohol rodzi przemoc”. Jest wspólną inicjatywą KMP Sosnowiec, MOPS Sosnowiec, Kurii Diecezji Sosnowieckiej, Wydziału Edukacji UM w Sosnowcu i Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Sosnowcu. Głównym celem programu jest podniesienie poziomu wiedzy, świadomości oraz uwrażliwienie uczniów z klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych, w obszarze zjawiska przemocy w rodzinie oraz rówieśniczej. Program ma na celu przybliżenie powyższej problematyki uczniom szkół ponadgimnazjalnych. W wielu przypadkach młodzi ludzie nie zdają sobie sprawy, iż ich zachowanie wypełnia znamiona przestępstw. Zasadnym jest również uświadomienie uczniów o konsekwencjach prawnych tego typu zachowań. Kolejnym celem programu jest zwrócenie uwagi na przemoc występującą w środowiskach, w których funkcjonuje młodzież. Wypracowanie postawy w której młodzież będąc świadkiem występowania przemocy niezwłocznie informuje o tym fakcie odpowiednie służby jest też jednym z celów programu „Nie tylko alkohol rodzi przemoc”. Koniecznym jest także przedstawienie głównych przyczyn występowania tego zjawiska takich jak alkoholizm, uzależnienie od środków odurzających, problemy ekonomiczne. Założeniem programu jest także prowadzenie działań prewencyjnych w zakresie uzależnienia od alkoholu, narkotyków i innych środków odurzających. Często dochodzi do sytuacji, w których młodzież znajdująca się pod wpływem tych środków popełnia przestępstwa i wykroczenia z użyciem przemocy. Program spotkał się z bardzo pozytywnym odbiorem młodzieży i policjanci zgodnie oświadczają, że daje się już zauważyć jego pierwsze pozytywne skutki.

Kolejny projekt, który znalazł uznanie w konkursie to projekt realizowany wspólnie przez KMP Sosnowiec, MOPS Sosnowiec, Kurię Diecezji Sosnowieckiej, Klub Zagłębie Sosnowiec SA, Wydział Edukacji i Wydział Zdrowia UM w Sosnowcu pod nazwą „Kto się przezywa sam się tak nazywa”. Celem programu jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problemy związane z wykluczeniem w grupie rówieśniczej, występującym z uwagi na pochodzenie, kolor skóry, wyznanie, przekonania czy status materialny. Policjanci podczas zajęć zaprosili wszystkich uczniów do udziału w konkursie „Inny nie znaczy gorszy”. Dzieci jako jedna klasa miały za zadanie wykonanie maksymalnie dużej liczby materiałowych maskotek, zgodnie ze wzorem przesłanym przez KMP Sosnowiec. Otrzymane maskotki zostały przekazane do Caritas, Domów dziecka, szpitali oraz za pośrednictwem kurii na misje zagraniczne. Dla zwycięzców konkursu przewidziano nagrody rzeczowe (I miejsce – wycieczka dla całej klasy do Afrykarium i Oceanarium we Wrocławiu, II – uroczysta asysta przy wyjściu piłkarzy Zagłębia Sosnowiec na mecz oraz zestawy gadżetów, III miejsce – bilety na mecze MKS Będzin). Sponsorami nagród byli partnerzy programu.

Ostatni spośród programów zakwalifikowanych do finału to projekt realizowany wspólnie przez KMP Sosnowiec i Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii w Sosnowcu pod nazwą „Bezpieczny bo trzeźwy”. Program wdrożono jako odpowiedź na rosnącą ilość nietrzeźwych kierowców zatrzymywanych podczas jazdy oraz powodujących zdarzenia drogowe. Promowanie bezpiecznych zachowań, trzeźwości uczestników ruchu drogowego jest realizowane na spotkaniach z dziećmi i młodzieżą szkolną w placówkach oświatowych, na spotkaniach z uczestnikami kursu prawa jazdy, na organizowanych dla mieszkańców miasta imprezach – festynach. Do promocji zachowań zgodnych z przepisami ruchu drogowego wykorzystywane są alkogogle – dzięki którym każdy sam może doświadczyć zachowania – takiego samego jak osoba która zdecydowała się kierować pojazdem będąc pod działaniem alkoholu. Głównym celem programu jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom ruchu drogowego przez wyłączenie z ruchu drogowego osób kierujących pojazdami, znajdujących się w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie nietrzeźwości, uświadamianie kierującym pojazdami oraz przyszłym kierowcom o skutkach kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości, uświadamianie o konsekwencjach wynikających z jazdy po alkoholu a przede wszystkim promowanie bezpiecznych zachowań na drodze. Dzięki tego typu programom zwiększa się świadomosć społeczna, a tym samym zmniejsza się społeczne przyzwolenie na kierowanie po alkoholu. Policjanci odnotowują coraz więcej zgłoszeń od mieszkańców, dotyczących osób kierujących pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Dzięki działaniom profilaktycznym zaczęli oni postrzegać nietrzeźwych kierowców jako jednak z najpoważniejszych zagrożeń, uwierzyli także, że sami mogą przyczynić się do jego wyeliminowania. Działania w ramach programu trwać będą do końca 2018 roku.

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również