Sosnowiec - portal miejski Sosnowiecki.pl

Wiadomości z Sosnowca

Ogród polisensoryczny gotowy!

  • Dodano: 2017-06-29 09:00

W Parku Harcerskim przy ulicy Ostrogórskiej zakończył się kolejny etap budowy ogrodu polisensorycznego.  Powstał zaczarowany świat, którego ideą jest stworzenie spójnego systemu edukacji, opieki, wsparcia i rehabilitacji dla osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną i sprzężeniami w integracji ze środowiskiem.

Zakończyliśmy trzeci etap budowy w czasie którego powstał sad owocowy, pergola, rozarium, siłownia, 12-metrowa altana oraz park psiej aktywności. W ogrodzie są także umieszczone przestrzenie aktywizacji, rehabilitacji i zabawy dla dzieci młodszych, starszych oraz siłownia dla seniorów, która cieszy się wielkim zainteresowaniem – opisuje Iwona Durek, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych nr 4.

Sad owocowy to ponad 60 drzew – w tym stare gatunki jabłoni, grusz, śliw i wiśni. Park psiej aktywności to z kolei koło do bezpiecznego pobytu psa każdej wielkości i rasy. Jednocześnie miejsce do treningu coraz popularniejszego sportu jakim jest Rally-o. 12-metrowa altana już cieszy oczy pięknymi odmianami róż. Na terenie ogrodu pasą się konie, bezpieczna ogrodzona przestrzeń zapewnia nam spokój. Powstało nowoczesne oświetlenie.

Ogród ma określony rytm: rano bawią się w nim uczniowie okolicznych szkół i przedszkoli, a po południu tłumnie przybywają mieszkańcy miasta.

W pierwszym etapie prac powstał plac zabaw dla maluchów. W drugim zbudowano m.in. wieżę linową, koło szumiących traw oraz tzw. ścieżki utrudnień, na których dzieci poruszające się na wózkach, mogą ćwiczyć jazdę i trenować mięśnie rąk, a społecznicy z Klubu Gaja posadzili intensywnie pachnące rośliny, m.in. wiśnie japońskie Amanogawa i głóg porzeczkowy, które utworzyły „węchowisko”, stymulujące u niepełnosprawnych zmysł węchu. Na terenie ogrodu jest też padok dla koni. Nad wszystkim góruje wielka konewka, która jest magazynem na sprzęt ogrodniczy.

Liczę, że ostatnim akcentem ogrodu będzie budowa domków Hobbitów lub skrzatów, które będą pracowniami lub pomieszczeniami do kolejnych rodzajów terapii – kończy dyrektor Durek.

Budowa tego ogrodu to w dużej mierze zasługa Iwony Durek pani dyrektor ZSS nr 4. Włożyła w ten projekt masę energii i zaangażowania za co jej serdecznie dziękuję. To piękne miejsce jakiego zazdroszczą nam inne miasta. Ogród jest ogrodzony ale dostępny dla wszystkich mieszkańców. Zadbaliśmy także o to był objęty monitoringiem  – wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Budowa ogrodu kosztowała ponad 3 mln zł.

Najnowsze informacje z Sosnowca w Twojej skrzynce e-mail.

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Dodaj komentarz

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin portalu.