Sosnowiec - portal miejski Sosnowiecki.pl

Wiadomości z Sosnowca

Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku w Auchan

  • Dodano: 2017-12-05 07:45, aktualizacja: 2017-12-05 08:01

Już 8- 9 grudnia w Auchan Sosnowiec oraz 8-10grudnia w 68 hipermarketach Auchan w całej Polsce, odbędą się akcje rejestracji potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych do bazy Fundacji DKMS.

Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku są wyjątkową okazją, ponieważ to już 11 raz Fundacja DKMS wraz z Auchan Polska łączą swoje siły zwiększając szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia. Tegoroczne Dni Dawcy Szpiku w Auchan dedykowane są Karolkowi i innym pacjentom dotkniętym nowotworem krwi.

„Powiedziałam Karolkowi podczas kolejnego trudnego pobrania krwi, że mama też się ukłuje, by nie był w tym sam. Popatrzył na mnie poważnie i powiedział, że się nie zgadza, bo mnie bardzo kocha i nie chce abym cierpiała tak jak on.”

- Dorota, Mama Karolka z Wroclawia

Karolek mimo zaledwie 9 lat już musiał zmierzyć się z nowotworem – na początku białaczką limfoblastyczną, którą pokonał. Niestety, we wrześniu tego roku białaczka powróciła pod postacią ostrej białaczki szpikowej. Tym razem Karolkowi nie wystarczy już sama wola walki by wygrać z chorobą. Konieczne jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego.

Leczenie nowotworu to ciągła izolacja, dlatego Karolek w szkole był zaledwie 3 dni. Dzieciństwo spędza w szpitalnej sali z dala od szkolnego korytarza pełnego kolegów i zabawy. Pracownicy Auchan zainicjowali Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku.  Wiedzą, że szansą na uratowanie życia Karolka i innych pacjentów jest rejestracja potencjalnych Dawców.

To właśnie poprzez akcję rejestracji potencjalnych Dawców szukamy bliźniaka genetycznego dla Karolka oraz innych chorych potrzebujących przeszczepienia krwiotwórczych komórek macierzystych. Chcę myśleć, że te Mikołajkowe Dni Dawcy Szpiku w Auchan, dedykowane malutkiemu Karolkowi okażą się szczęśliwe przede wszystkim dla niej! Wierzę, że zaangażowanie oraz wsparcie pracowników, wolontariuszy, a co za tym idzie klientów Auchan doda otuchy chłopcu oraz jej rodzinie w oczekiwaniu na niespokrewnionego Dawcę. To od nas zależy, kto dowie się o akcji. Dlatego apeluję o poinformowanie najbliższych, przyjście, wsparcie i zarejestrowanie się jako potencjalny Dawca już 8-10 grudnia 2017 r. w najbliższym hipermarkecie Auchan. – zachęca Wojciech Niewinowski, pracownik Fundacji DKMS.

Fundacja DKMS wraz z Auchan Polska już 11 raz łączą swoje siły zwiększając szansę na znalezienie Dawców dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia. Dziesięć edycji wspólnego projektu zaowocowały zorganizowaniem ponad 408 akcji rejestracji na terenie sklepów Auchan. Podczas dotychczasowych Dni Dawcy Szpiku w Auchan do grona nowych potencjalnych Dawców dołączyło 49 616 osób, a 125 z nich zostało faktycznymi Dawcami, którzy dali szansę na nowe życie.

W dniach 8- 9 grudnia 2017 r.  w godzinach 10:00 – 18:00 w  Auchan Sosnowiec  odbędzie się kolejna edycja projektu. Będą to Mikołajkowe Dnia Dawcy Szpiku w Auchan. Na terenie sklepów Auchan w całej Polsce będzie można zarejestrować się, jako potencjalny Dawca szpiku oraz wesprzeć Fundację DKMS poprzez darowiznę pieniężną do skarbon. Rejestrację potencjalnych Dawców będą wspierać pracownicy – wolontariusze Auchan.

Statystyki WMDA (Światowej Organizacji Dawców Szpiku) są alarmujące: co 35 sekund ktoś na świecie zapada na nowotwór krwi. Pośród chorób dziecięcych choroba ta jest najczęstszą przyczyną śmierci. W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli właśnie nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych krwi lub szpiku. Jedynie 25 procent pacjentów ma szczęście znaleźć Dawcę we własnej rodzinie. Większość przeszczepień odbywa się dzięki Dawcom niespokrewnionym, którzy jako ludzie dobrej woli zarejestrowali się, by bezinteresownie ratować życie każdego chorego, który potrzebuje przeszczepienia.

Kto może zostać Dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18, a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny Dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

Rejestracja i przebadanie jednego Dawcy to koszt 180 zł. Rejestracja w bazie jest bezpłatna.

Od początku istnienia Fundacji DKMS rozwijamy naszą bazę rejestrując kolejnych Dawców m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Każda, nawet najmniejsza darowizna pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców, dlatego podczas Mikołajkowych Dni Dawcy Szpiku w Auchan odbędzie się również zbiórka do puszek przy kasach. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na częściowe pokrycie kosztów rejestracji potencjalnych Dawców zarejestrowanych podczas akcji z Auchan. Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

O Fundacji:

Fundacja DKMS to aktualnie największa baza Dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad  1 186 335  (listopad 2017) potencjalnych Dawców szpiku, a już ponad 4 725 (listopad 2017) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Więcej informacji:

http://www.dkms.pl, http://www.auchan.pl

Kontakt:

- Wojciech Niewinowski – Fundacja DKMS

mail: wojciech.niewinowski@dkms.pl, tel. (22) 882 95 63 

- Dorota Patejko – Dyrektor ds. Komunikacji Auchan Polska

mail: d.patejko@auchan.pl,  tel. (22) 703 82 34

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.