Sosnowiec - portal miejski Sosnowiecki.pl

Wiadomości z Sosnowca

Metropolitalna Noc Teatrów

  • Dodano: 2017-09-25 09:00

8. Metropolitalna Noc Teatrów przypada w tym roku 30 września. Impreza doczekała się swoich wiernych widzów, którzy tłumnie odwiedzają teatry w ostatnią sobotę września.

W tym roku, jak zwykle, będzie w czym wybierać, a jedynym problemem jest to, że nie można być w wielu miejscach jednocześnie. Można jednak skomponować sobie własny program MNT i cieszyć się magią teatru do późnych godzin nocnych.

Jeśli lubisz taniec, to oczywiste, że powinieneś spędzić tę noc w Teatrze Rozbark – popatrzeć, jak tańczą zawodowcy w spektaklu „Fast Food Foot”, samemu podszkolić się podczas warsztatów i wreszcie zaszaleć na parkiecie podczas gorącej imprezy w rytmie disco.

Na warsztaty taneczne w zgoła innej, bo baletowej  konwencji, zaprasza także Opera Śląska. Prócz tego w Operze podczas MNT pośpiewamy i pogramy wraz z artystami, będzie też szansa na przeżycia z dreszczykiem podczas nocnego zwiedzania gmachu Opery, przede wszystkim jednak prawdziwa uczta dla melomanów – „Moc przeznaczenia” Giuseppe Verdiego.

Do zwiedzania kulis i nowego, pięknego foyer zaprasza swoich młodych widzów Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum, a wcześniej na mądre i zabawne przedstawienie„Kukuryku na patyku, czyli o dwóch takich”. Otwarte będą też teatralne pracownie, w których dzieci będą mogły robić to, co lubią najbardziej, czyli dawać upust swojej kreatywności.

Na warsztaty prezentujące teatralne rzemiosło zaprasza także Teatr Miejski w Gliwicach. Pracownie dekoracji i kostiumów podzielą się tajnikami swojej sztuki. A skoro o sztuce mowa, to w TMG będzie można tego wieczoru obejrzeć dwa świetne przedstawienia – „Norę” Ibsena i „Ich czworo. Reality show” według Gabrieli Zapolskiej.

Dwa spektakle do obejrzenia również w Teatrze Korez: późnym wieczorem słynny już monodram „ Mianujom Mie Hanka” z fenomenalną Grażyną Bułką na scenie, a wcześniej „Świniobicie, albo … fajer z babuciem” – spektakl amatorskiego Kobiórskiego Teatru Kulturalnego. Dopełnieniem całości będzie sprzedaż książek po śląsku i o Śląsku oraz – uwaga – poczęstunek śląskim żurem i sznitą z tustym!

Po takich swojskich klimatach egzotycznie wypadnie pokaz Teatru Ognia Los Fuegos na dziedzińcu Teatru Małego w Tychach. Na scenie zaś, gościnnie, „Mleczarnia” - komedia Teatru Bez Sceny Andrzeja Dopierały.  Teatr Mały przygotował tez warsztaty artystyczne dla dzieci „W świecie Pierrota”.

Dzieci i młodzież to bohaterowie spektakli finałowych „Lata z teatrem” w Teatrze Nowym w Zabrzu. Przegląd tych spektakli będzie można oglądać już od rana. Wieczorem zaś dwa spektakle Teatru Nowego: „Ku Klux Klan. W krainie miłości”, tym razem w plenerze przed budynkiem Teatru, a na scenie – komedia „Śmiech wzbroniony”, podczas której oczywiście nie sposób się nie śmiać.

Piękny, pełen muzycznych wzruszeń wieczór czeka nas też w Teatrze Rozrywki za sprawą wspaniałego musicalu Andrew Lloyd Webbera „Bulwar zachodzącego Słońca”, zaś na Małej Scenie monodram w reżyserii Lecha Majewskiego "Mariacka 5", napisany specjalnie dla Elżbiety Okupskiej – to propozycja wyłącznie dla widzów dorosłych. Podczas MNT można jednak wpaść do Rozrywki nie tylko na spektakle, a na przykład, żeby zwiedzić Teatr w towarzystwie artystów, albo poprzymierzać kostiumy, kapelusze, czy zrobić sobie sceniczny makijaż.

Na spacer po teatralnym gmachu, ale w towarzystwie detektywa, zaprasza także Teatr Śląski, w którym cała noc upłynie pod hasłem „Mrocznych historii”. Upiory z przeszłości, zagadki, zbrodnie i śledztwa, a nawet rodzinne warsztaty plastyczne z wątkiem kryminalnym – wszystko to znajdziemy w bogatym programie Teatru Śląskiego.  Trzy spektakle: Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci” będzie można zobaczyć w Szybie Wilson, a w siedzibie: „Mayday” na Dużej Scenie i na Kameralnej - „Małe zbrodnie małżeńskie”. Gdyby komuś było mało mocnych wrażeń, to do późnego wieczoru aktorzy Teatru Śląskiego będą czytać kryminały w teatralnej kawiarni.

Improwizacja to temat przewodni propozycji dla dzieci przygotowanych przez Teatr Zagłębia w Sosnowcu. Aktorzy, pod dyktando dzieci stworzą improwizowaną bajkę, a zabawa w improwizację będzie tematem warsztatów. Późnym wieczorem Teatr zaprasza też dorosłych na warsztaty i gry dyskusyjne, wcześniej zaś na poruszający spektakl „Na dnie”, reality show o miłości, którego bohaterowie walczą o swoją godność.

Prawdziwy teatralny maraton proponuje w tym roku Miejskie Centrum Kultury im. H. Bisty w Rudzie Śląskiej – aż sześć spektakli i warsztaty teatralne dla młodszych dzieci. Dla małych, większych i dorosłych dzieci są też spektakle i warsztaty Teatru Czarnego Tła z Chorzowa i Teatru Dzieci Zagłębia z Będzina. Zaś całkiem „dorosłe” przedstawienia czekają nas podczas MNT w Teatrze Bez Sceny, który zaprasza na „Diabelski młyn”, komedię ludzkich słabości i śmiesznostek i w Teatrze Żelaznym, który pokaże „Jabłko” – ‘miłosny trójkąt w sytuacji ekstremalnej’.

Wszystko to podczas 8. Metropolitalnej Nocy Teatrów w najlepszych teatrach Śląska i Zagłębia, ale także w Knurowie, Kobiórze i Ożarowicach - miejscowościach, które zasilają nowo powstającą metropolię. Teatry: Nowy, Korez i Rozbark zaprezentują tam swoje przedstawienia, na które bilety będzie można kupić w symbolicznej cenie 5 zł. 

Bilety na większość spektakli prezentowanych podczas MNT są w cenach promocyjnych. Szczegółowe informacje na stronach teatrów.

Szczegółowy program 8. MNT

BYTOMSKI TEATR TAŃCA I RUCHU ROZBARK
Bytom, ul. W. Kilara 29
teatrrozbark.pl

SPEKTAKL
22.00 - 23.00 - „Fast Food Foot” – spektakl taneczny.
ATRAKCJE SPECJALNE
16.00 - 17.00 - Warsztaty tańca współczesnego, prowadzenie: S. Dobosik (poziom podstawowy);
17.00 - 18.00 - „White house” - premiera projektu niezależnych artystów śląskich;
18.00 - 19.00 - Warsztaty tańca współczesnego, prowadzenie: A. Bieńkowski (poziom średniozaawansowany);
19.30 - 21.30 – „Gorąca noc w rytmie disco” – projekcja kultowego filmu;
23.00 - 01.00 - „Disco party” - impreza taneczna z muzyką disco.
Rezerwacje na wszystkie wydarzenia w siedzibie Teatru Rozbark ; bow@teatrrozbark.pl tel. (32) 428 13 11.

POZA SIEDZIBĄ
Biblioteka i Ośrodek Kultury Gminy Ożarowice w Tąpkowicach, ul. Zwycięstwa 17, www.biok.pl
16.00 – 17.00 – recital piosenek Edith Piaf; nastrojowy recital z największymi przebojami francuskiej pieśniarki w nowych aranżacjach i fenomenalnym wykonaniu Elżbiety Okupskiej, która za rolę Edith Piaf otrzymała Złotą Maskę 2015. W trakcie recitalu usłyszymy takie tytuły jak: „Milord”, „Nie żałuję”, „Hymn o miłości” czy „La vie en rose”. Wszystkie piosenki pochodzą ze spektaklu „Byłam wróbelkiem – sekrety Edith Piaf”, w reżyserii Waldemara Patlewicza.
Bilety w cenie promocyjnej: 5 zł; rezerwacja i zakup biletów na recital w BiOK.

OPERA ŚLĄSKA
Bytom, ul. Moniuszki 21-23
www.opera-slaska.pl

SPEKTAKL
18.00 - 21.20 - „Moc przeznaczenia” G. Verdiego (Duża Scena); bilety w cenie promocyjnej.
ATRAKCJE SPECJALNE
17.00 - 19.00 - Otwarte pracownie: krawieckie i stolarnia;
17.00 - 21.00 - Warsztaty plastyczno-rzeźbiarskie - tworzenie własnych rekwizytów;
17.00 - 20.00 - Pokaz charakteryzacji teatralnej, możliwość przymierzenia kostiumu;
17.00 - 21.00 - “No to gramy!” - pokaz instrumentów muzycznych z udziałem widzów;
17.00 - 17.30 - Rozgrzewka Baletu Opery Śląskiej - lekcja pokazowa;
17:15 - 17:35 - Rozśpiewanie chóru;
17.30 - 18.30 - “Zatańcz razem z nami” - warsztaty studia baletowego Opery Śląskiej;
19.00 - 20.00 - Pokaz młodych talentów - występ dzieci ze Szkoły Baletowej z Bytomia;
20.00 - 21.15 - Lekcja śpiewu solowego - wspólne śpiewanie z Solistami Opery Śląskiej;
22.00 - 23.00 - “Upiory w Operze, czyli nocne zwiedzanie Opery Śląskiej” - I grupa;
23.00 - 0.00 - “Upiory w Operze, czyli nocne zwiedzanie Opery Śląskiej” - II grupa;

ŚLĄSKI TEATR LALKI I AKTORA ATENEUM
Katowice, ul. Św. Jana 10
www.ateneum.art.pl

SPEKTAKL
16.00 - 17.00 i 18.30 - 19.30 - „Kukuryku na patyku, czyli od dwóch takich” P. Maara – spektakl dla dzieci, reż. L. Sypniewska; bilety w cenie promocyjnej: 15 zł.
ATRAKCJE SPECJALNE
17.00 - 17.45 i 19.30 - 20.30 - Zwiedzanie kulis i nowego foyer po obu przedstawieniach;
Galeria Ateneum, ul. 3 Maja 25
18.00 - 22.00 - Zwiedzanie wystawy malarstwa Leny Achtelik;
Pracownie teatralne, ul. Andrzeja 21 a (w podwórzu)
16.00 - 17.30 - Warsztaty plastyczne; bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie Teatru Ateneum od 6 września; ilość miejsc ograniczona.

TEATR MIEJSKI W GLIWICACH
Gliwice, ul. Nowy Świat 55/57
www.teatr.gliwice.pl

SPEKTAKLE
18.00 - 19.30 - „Nora” Henryka Ibsena, w reżyserii Judyty Berłowskiej (Mała Scena);
20.00 - „Ich czworo. Reality show” wg Gabrieli Zapolskiej, reż. Julia Mark (Duża Scena).
ATRAKCJE SPECJALNE
16.00 - 16.30; 16.30 - 17.00; 17.00 - 17.30 - "Scenografia i kostiumy bez tajemnic" - warsztaty prezentujące rzemiosło teatralne z perspektywy pracowni dekoracji teatralnych (modelatorni) i pracowni kostiumów teatralnych; dla grup 15 osobowych; Zapisy telefoniczne: 32/ 2304968, 32/ 2318038

TEATR KOREZ
Katowice, Pl. Sejmu Śląskiego 2
www.korez.art.pl

Noc Górnośląska
SPEKTAKLE
18.00 - 19.00 - „Świniobicie albo ... fajer z babuciem” - spektakl amatorskiego Kobiórskiego Teatru Kulturalnego, scenariusz wg Grzegorza Sztolera, reż. Romuald Kłakus;
22.00 - 23.20 - „Mianujom mie Hanka” - spektakl Teatru Korez, scenariusz: Alojzy Lysko, reż. Mirosław Neinert, na scenie: Grażyna Bułka.
ATRAKCJE SPECJALNE
W trakcie wieczoru książki po śląsku i o Śląsku sprzedaje Wydawnictwo Silesia Progress, Kotórz Mały, Górny Śląsk;
Uwaga! Właściciel każdego biletu zostanie poczęstowany śląskim żurem i sznitą z tustym!
Bilety na spektakle w specjalnej cenie dla uczestników MNT: „Świniobicie albo ... fajer z babuciem” - 10 zł; (z biletem na „Mianujom mie Hanka” – 5 zł); „Mianujom mie Hanka” - normalny - 25 zł, ulgowy - 15 zł.

POZA SIEDZIBĄ
Gminny Dom Kultury w Kobiórze, ul. Centralna 16, www.gdk-kobior.pl
17.00 - 18.20 - „Mianujom mie Hanka” - spektakl Teatru Korez, scenariusz: Alojzy Lysko, reż. Mirosław Neinert, na scenie: Grażyna Bułka.
Bilety w promocyjnej cenie 5 zł do nabycia w Gminnym Domu Kultury.

TEATR MAŁY
Tychy, ul. ks. kard. A. Hlonda 1
www.teatrmaly.tychy.pl

SPEKTAKL
Sala teatralna Teatru Małego
21.30 - „Mleczarnia” - spektakl Teatru Bez Sceny Andrzeja Dopierały; reż. Jacek Rykała; obsada: Andrzej Dopierała, Wojciech Sławik, Aleksandra Fielek/ Agata Słowik.
Bilety w cenie 25 zł, dostępne w kasie Teatru Małego oraz na ticketportal.pl
ATRAKCJE SPECJALNE
Pokój Edukacji Twórczej, Teatr Mały
17.00 - „W świecie Pierota” - warsztaty teatralne dla dzieci; prowadzenie Izabela Walczybok-Matuszyńska; Wstęp wolny! Obowiązują zapisy!
18.00 - Zwiedzanie Teatru;
20.30 - Teatr Ognia Los Fuegos - pokaz na dziedzińcu Teatru Małego; wstęp wolny;
Pasaż Kultury Andromeda, pl. Baczyńskiego
17.00 - Spotkanie autorskie z Januszem Miką; prowadzenie Agata Cichy; wstęp wolny.                    

TEATR NOWY
Zabrze, Pl. Teatralny 1
www.teatrzabrze.pl

SPEKTAKLE
Spektakle finałowe „Lata z teatrem”
11.00 - 12.00 - "O krasnoludkach i Sierotce Marysi", reż. A. Kroczyński;
12.15 - 13.15 - „Strajk buziaków”, reż. J. Karpuk;
13.30 - 14.30 - „Kopciuszek”, reż. A. Kroczyński;
14.45 - 15.30 - „Pies Dlanity”, reż.J. Karpuk;
Spektakle Teatru Nowego
19.00 - „Ku Klux Klan. W krainie miłości”, reż. M. Podstawny - spektakl plenerowy przed Teatrem Nowym;
21.30 - „Śmiech wzbroniony”, Miro Gavrana, reż. Zbigniew Stryj.
ATRAKCJE SPECJALNE
od 16.00 - warsztaty aktorskie WST, prowadzący: G. Cinkowski, R. Spinek;
17.30 - 18.45 - czytanie dramatu - Miró Gavran "Miłość George'a Washingtona".

POZA SIEDZIBĄ
Dom Kultury w Knurowie, ul. Górnicza 1, www.kulturalnyknurow.pl, www.centrum-kultury.pl
19.00 - „Mój boski rozwód”, reż. J. Wernio – spektakl Teatru Nowego.
Bilety w cenie 5 zł do nabycia w kasie Domu Kultury.

TEATR ROZRYWKI
Chorzów, ul. M. Konopnickiej 1
www.teatr-rozrywki.pl

SPEKTAKLE
20.00 - 22.50 - „Bulwar Zachodzącego Słońca" w reż. Michała Znanieckiego;
19.30 - 20.40 - „Mariacka 5" w reż. Lecha Majewskiego; bilety na spektakle w promocyjnych cenach.
ATRAKCJE SPECJALNE
18.00 - 20.00 - Zwiedzanie Teatru - artyści Teatru Rozrywki oprowadzają po teatralnych zakamarkach (konieczne wcześniejsze zapisy w BOW);
18.00 - 0.00 - Przymierzalnia kostiumów, peruk i kapeluszy we foyer; teatralne charakteryzatorki wykonają na życzenie sceniczny makijaż; możliwość zrobienia pamiątkowej fotografii.

TEATR ŚLĄSKI im. St. Wyspiańskiego
Katowice, Rynek 10
www.teatrslaski.art.pl

Mroczne historie
SPEKTAKLE
Szyb Wilson, ul. Oswobodzenia 1
19.00 - 20.45 - Upiory z przeszłości: „Leni Riefenstahl. Epizody niepamięci” I. Gańczarczyk i Ł. Wojtysko; promocyjne ceny biletów: 40 zł;
19.00 - 21.20 - Śledztwo w sprawie bigamii: „Mayday” R. Cooney (Duża Scena); bilety: 15 - 60 zł; po spektaklu możliwość zrobienia zdjęć z aktorami w teatralnej dekoracji;
20.00 - 21.15 - Zagadka do rozwiązania: „Małe zbrodnie małżeńskie” E. E. Schmitt (Scena Kameralna); bilety: 30 - 35 zł.
ATRAKCJE SPECJALNE
16.00 - 21.00 - Rodzinny warsztat plastyczny z wątkiem kryminalnym - warsztaty dla dzieci wraz z opiekunami (modelatornia przy Scenie w Malarni). Wstęp wolny; ilość miejsc ograniczona - bezpłatne wejściówki do odebrania w Kasie Teatru, wejście o pełnej godzinie.
16.00, 21.00, 22.00 - Zbrodnia w teatrze - spacer po teatralnym gmachu w towarzystwie przewodnika - detektywa, któremu trzeba pomóc rozwiązać zagadkę morderstwa; wstęp wolny; ilość miejsc ograniczona - bezpłatne wejściówki do odebrania w Kasie Teatru; spacer dla osób powyżej 16 roku życia; początek przed Sceną Kameralną.
18.00 - 22.00 - Kawiarnia kryminalna - aktorzy czytają fragmenty literatury kryminalnej w kawiarni; możliwość dołączenia w dowolnym momencie; miejsce do robienia zdjęć z mrocznymi rekwizytami i kostiumami.

TEATR ZAGŁĘBIA
Sosnowiec, ul. Teatralna 4
www.teatrzaglebia.pl

SPEKTAKLE
11.00 - 12.00 - „Impro” - bajka improwizowana w wykonaniu aktorów pod dyktando dzieci;
20.00 - 21.45 - „Na dnie” - spektakl w reż. Pawła Świątka; reality show o miłości, którego bohaterowie walczą o swoją godność w obliczu warunków skrajnego ubóstwa.
ATRAKCJE SPECJALNE
12.00 - 13.00 - Warsztaty z improwizacji dla dzieci;
18.00 - 19.00 - „Historia konwencji” - spacer przez kulisy oraz historię Teatru z Pawłem Świątkiem, reżyserem spektaklu „Na dnie”;  
22.00 - 23.00 - Warsztaty i gry dyskusyjne z widzami.

GOŚCINNIE

TEATR BEZ SCENY
Andrzeja Dopierały
Katowice, ul. 3 Maja 11
www.teatrbezsceny.pl

SPEKTAKL
19.00 - "Diabelski młyn" - komedia Erica Assousa, reż. A. Dopierała, na scenie: Agnieszka Radzikowska, Andrzej Dopierała.

TEATR CZARNEGO TŁA
Chorzów, ul. Poniatowskiego 6
www.teatr-czarnego-tla.blogspot.pl

SPEKTAKLE
17.00 - 18.00 - „Ale cyrk...” - spektakl stworzony w technice „czarnego teatru”, w magicznym ultrafioletowym świetle; dla widzów od ok. 3 lat; bilety w promocyjnejcenie: 11 zł - dorośli, 8 zł - dzieci, w sprzedaży przez portal Ticketpro;
20.00 - 21.00 - „Kosmiczna podróż” - spektakl czarnego teatru; dla widzów od ok. 5 lat; bilety w promocyjnej cenie: 11 zł - dorośli, 8 zł - dzieci, w sprzedaży przez portal Ticketpro;
ATRAKCJE SPECJALNE
14.00 - 16.00 - „Teatralna makieta” - warsztaty dla dzieci, młodzieży i całych rodzin; każdy uczestnik stworzy swoją makietę czarnego teatru; koszt - 9 zł od osoby; ilość miejsc ograniczona; zapisy przez formularz na stronie Teatru;
18.30 - 19.00 - „Tajemnice czarnego teatru” - pokaz techniki ”czarnego teatru”, okazja, żeby zobaczyć jak powstaje magia tego teatru oraz jak pracują aktorzy; możliwość zrobienia zdjęć i spotkania z aktorkami; wstęp bezpłatny; ilość miejsc ograniczona; zapisy przez formularz na stronie teatru.

TEATR DZIECI ZAGŁĘBIA
im. Jana Dormana
Będzin, ul. Teatralna 4
www.teatr.bedzin.pl

SPEKTAKL
Spektakl – niespodzianka (szczegóły wkrótce).
ATRAKCJE SPECJALNE
"Muzeum na kółkach" z Muzeum Historii Żydów Polskich  POLIN – wystawa dedykowana miastu Będzin oraz Postaci Rutki Laskier.
Zajęcia animacyjne w teatrze dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

TEATR ŻELAZNY
Katowice, ul. Armii Krajowej 40
www.teatrzelazny.pl

SPEKTAKL
19.00 - 20.30 - „Jabłko”, V. Thiessen, reż. Artur Barciś, obsada: Marta Marzęcka - Wiśniewska, Karolina Sawka, Piotr Wiśniewski.

MIEJSKIE CENTRUM KULTURY IM. H.BISTY W RUDZIE ŚLASKIEJ
Ruda Śląska, ul. P. Niedurnego 69
www.mckrudasl.pl

16.30 - „Artystyczny happening” w wykonaniu uczestników warsztatów realizowanych
w ramach projektu dofinansowanego z Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii; widowisko według scenariusza i w reżyserii, Anny Białoń i Bartłomieja Latoszka.
od godz. 17.00 - Spektakle teatralne w wykonaniu Laureatów XXVII Rudzkiego Festiwalu Kutury Młodzieży Szkolnej 2017:
„W pewnym małym Miasteczku” S. Mrożek, w wykonaniu Teatru Moklandia z Domu Kultury w Rudzie Śląskiej Bielszowicach, reż. Teresa Jonas;
„Niebieski ptak” w wykonaniu Teatru Moklandia z Domu Kultury w Rudzie Śląskiej Bielszowicach, reż. Teresa Jonas;
„Pamiętnik dziewczyny Don Kichota” w wykonaniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1, instruktor Bożena Bismor
ok. godz. 19.00 - „Po naszymu, czyli po…” – spektakl muzyczny oparty na śląskich szlagierach w wykonaniu Teatru Czwarta Scena
20.00 - „Stary klamor w dziadkowym szranku” - spektakl Teatru Reduta działającego przy Chorzowskim Centrum Kultury;
22.00 - #VQRW -spektakl dyplomowy studentów Szkoły Aktorskiej Teatru Śląskiego; spektakl dla widzów dorosłych.
W trakcie wydarzenia odbędą się także warsztaty teatralne dla dzieci młodszych oraz będzie możliwość zwiedzenia sceny wraz z zapleczem oraz zabytkowej drukarni znajdującej się w MCK. Na wszystkie spektakle i wydarzenia towarzyszące wstęp jest wolny.

Najnowsze informacje z Sosnowca w Twojej skrzynce e-mail

Dodanie e-maila do bazy prenumeratorów oznacza akceptację regulaminu »

Komentarze (1)    dodaj komentarz »

  • Ola

    Szkoda, że w tym roku nie było autobusów, które jeżdżą do teatrów.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.