Wiadomości z Sosnowca

[Film] Święto Niepodległości w CKZiU

  • Dodano: 2021-11-12 10:15

Dnia 10 listopada bieżącego roku uczniowie i nauczyciele Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Szkoła Do Hymnu”. Centrum bierze udział w tej akcji od 2018 roku.

Święto Niepoedległości - Szkoła Do Hymnu

Akcja „Szkoła Do Hymnu” jest inicjatywą Ministerstwa Edukacji i Nauki mającą na celu włączenie społeczności szkolnych we wspólne świętowanie Odzyskania Niepodległości. Co roku w przedsięwzięciu tym bierze udział ponad cztery miliony uczniów z ponad dwudziestu tysięcy szkół w Polsce oraz z ponad stu placówek polonijnych. Dokładnie o godzinie 11:11 uczniowie szkół wchodzących w skład Centrum ustawili się w napis POLSKA na boisku szkolnym przy ul. Grota Roweckiego 64 oraz odśpiewali Hymn Polski.

„Trochę się niepokoiłam, że pogoda pokrzyżuje nam plany, jednak na szczęście wszystko się udało, było ładnie i słonecznie. Nie przeprowadzaliśmy dużych prób. Nasi uczniowie wykazali się dyscypliną i bardzo sprawnie ustawili się w napis, który przecież widać tylko ze znacznej wysokości. Cieszę się, gdyż jest to z jednej strony odskocznia od szkolnej rutyny, z drugiej strony przedsięwzięcie wymagające wspólnego działania wielu osób. Zupełnie tak, jak musieli współdziałać nasi przodkowie walcząc o odzyskanie niepodległości. To dobrze, że nasi uczniowie wykazali się taką postawą chcąc uczcić to Święto” - powiedziała Anna Mróz, nauczycielka, koordynatorka akcji w CKZiU.

Uroczystości z okazji 11 listopada

Wcześniej o godzinie 10:00 odbyła się uroczystość upamiętniająca stacjonowanie i wymarsz Legionów Polskich w budynku wchodzącego w skład Centrum Technikum Gastronomicznego przy ulicy Wawel 1 w Sosnowcu. W obchodach wzięli udział parlamentarzyści (Poseł RP Mateusz Bochenek), przedstawiciele Urzędu Miasta, Państwowej Straży Pożarnej, Kombatanci, poczty sztandarowe oraz przedstawicielstwa szkół i środowisk. Oprawę muzyczną zapewniła Sosnowiecka Orkiestra Dęta pod batutą Maestro Konstantego Janiaka. Oprócz tego we wchodzących w skład CKZiU szkołach odbyły się okolicznościowe akademie oraz Konkurs Wiedzy na Temat Odzyskania Przez Polskę Niepodległości.

„Rywalizacja w Konkursie była bardzo wyrównana, dopiero w dogrywce udało się wyłonić zwyciężczynie oraz laureatki drugiego miejsca. Jednak w takim konkursie nie chodzi o wygraną. Organizujemy go, żeby popularyzować wiedzę o Polskiej Niepodległości, budzić zainteresowanie tematem i kształtować postawy. Taka forma rewelacyjnie angażuje młodzież” - mówił Ryszard Kowalik, nauczyciel historii prowadzący Konkurs.

Suknie z czasów odzyskania niepodległości przez Polskę

Oprawę dla uroczystości zapewniały uczennice ubrane w stroje z epoki. Suknie, w jakich nasze babcie i prababcie świętowały faktyczne odzyskanie Niepodległości przez Polskę 103 lata temu, zostały przygotowane i wykonane przez uczniów kierunków technik przemysłu mody oraz technik stylizacji.

„Co to jest patriotyzm? Jest dla mnie ważne, że żyję w moim kraju, który jest niezależny od innych. Mogę być dumna z polskiej kultury, z polskiej historii, w Polsce była demokracja dużo wcześniej niż w innych krajach. Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mogli znowu stracić naszą niepodległość” - powiedziała Eliza l. 15, uczennica klasy pierwszej na kierunku technik przemysłu mody. 

Następna informacja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również