Wiadomości z Sosnowca

Zakup domu z prefabrykatów – na co zwrócić uwagę?

  • Dodano: 2012-09-03 09:30, aktualizacja: 2012-09-04 09:23

Także w Polsce w końcu dokonał się przełom. Liczne obiekcje, pojawiające się jeszcze niedawno w stosunku do budownictwa z prefabrykatów, ustąpić musiały przed presją faktów – i coraz częściej widzimy takie budynki przy ulicach naszych miast.

Jest zresztą sporo względów, które przesądziły o powodzeniu tego produktu: zaczynając od ceny, a kończąc na trwałości. Prawa biznesu są jednak jasne – sukces zawsze prędko znajduje naśladowców. Jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać więc nowe przedsiębiorstwa, oferujące prefabrykowane budownictwo, coraz więcej jest też inwestorów, planujących zakup takiego domu. Z tego względu przydatnym wydawało się spisanie "know-how" pozwalającego skierować uwagę zainteresowanych na najważniejsze elementy, składające się na udaną inwestycję. O tym, co jest kluczowe dla realizacji takiego projektu, rozmawialiśmy z przedstawicielami firmy PREF-BUD z Mysłowic , jednego z liderów śląskiego rynku w tym zakresie.

Do czego zatem przywiązać wagę, planując rozpoczęcie budowy?

POSIADANIE DZIAŁKI. Często zdarzają się zapytania ofertowe od osób, które bardzo mętnie planują ewentualną inwestycję. Najczęściej – nie posiadając jeszcze nawet działki. Większość poważnych przedsiębiorstw zajmujących się prefabrykowanym budownictwem odmawia rozpatrywania takich wniosków. Bynajmniej, nie chodzi tutaj o wygodę projektantów – ale o dobro nabywcy. Położenie działki, możliwość dojazdu, obecność wód gruntowych, ewentualne występowanie szkód górniczych: to podstawowe determinanty, które należy wziąć pod uwagę w wypadku przygotowywania rzetelnej oferty. Specjalista, na serio dbający o jakość budowy i swoją renomę, zwyczajnie nie podejmie się przygotowania projektu, nie wiedząc, gdzie ma stanąć budynek. Jeśli jakieś przedsiębiorstwo decyduje się przedstawić taką ofertę – okazuje się, że z reguły (mija się to dość drastycznie z rzeczywistością a tłumaczenie brzmi „takie różnice wynikają, bo nie widzieliśmy wcześniej działki „). Czar „atrakcyjnej oferty” pęka jak bańka mydlana a Inwestor pozostaje z podpisaną umową …..

WNIKLIWE PORÓWNANIE OFERTY KONKURENCYJNYCH FIRM. Wspominaliśmy już, że na polskim rynku jest coraz więcej przedsiębiorstw, zajmujących się budownictwem z prefabrykatów. Z tego względu mnożą się też oferty budowy takich domów – ale różnice w standardzie wykonania mogą być olbrzymie. Przed wystosowaniem zapytania należy więc zapoznać się z opiniami na temat stosowanych półproduktów, metod konstrukcyjnych, obejrzeć dostępne domy modelowe, w końcu: poszukać ocen danego przedsiębiorstwa. Ważne, żeby podstawowym czynnikiem, decydującym o wyborze nie była cena – ale jakość i doświadczenie.

Dzięki rozwojowi sieci internetowej coraz łatwiej jest znaleźć informacje na temat technologii budowy z prefabrykatów: warto więc przynajmniej pobieżnie zapoznać się z tą tematyką.

PODAWANIE PEŁNYCH DANYCH KONTAKTOWYCH. Ten punkt brzmi może dość banalnie, ale okazuje się, że podawanie pełnych danych kontaktowych – jak chociażby numer telefonu – wcale nie jest obowiązującym standardem. A to niezwykle ważne – przede wszystkim ze względu na dwa powyższe punkty. Pracujący nad ofertą ekspert często musi zadzwonić, by dopytać klienta o szczegóły – na które laik może nie zwrócić uwagi, a które są kluczowe dla sporządzenia rzetelnej oferty.

Inna sprawa, że jeśli oferta ma być przygotowana na wysokim poziomie – zajmująca się nią firma musi mieć pewność, że inwestor na poważnie traktuje zapytanie. Wysłany do trzydziestu przedsiębiorstw e-mail podpisany tylko inicjałami nie jest najlepszą metodą, by na serio rozpocząć planowanie budowy domu.

ŚWIADOMOŚĆ, JAK DUŻĄ INWESTYCJĄ JEST BUDOWA DOMU. Wydaje się jasnym, że zakup domu nieco różni się od zakupu butów albo nowego roweru. A przecież czasem ma się wrażenie, że inwestorzy o tym zapominają – szukając dziwnych oszczędności, nie zastanawiając się nad komfortem i ergonomią użytkowania albo zwiększeniem się liczby mieszkańców w dłuższej perspektywie czasowej.
Trzeba więc podkreślić, że inwestycję należy planować ze sporą zapobiegliwością. Dom buduje się zazwyczaj tylko raz w życiu – warto więc zadbać, by spełnił on wszelkie wcześniejsze oczekiwania. Oszczędności prawie nigdy się nie opłacają: bo budynek postawiony z prefabrykatów najwyższej klasy szybko się spłaca, a inwestycja w jakość jest z reguły gwarancją dużej trwałości.
Zresztą już sam materiał, z którego będzie zbudowany dom, może zadecydować, czy wytrzyma on najbliższe 30. czy 80. lat. Istnieje mnóstwo alternatyw, od kanadyjskiego budownictwa ze sklejki, po – nieco bardziej tradycyjne i ultratrwałe – skandynawskie prefabrykaty ceramiczne . Pytanie jednak o materiał, na który warto się zdecydować, jest już pytaniem, na które każdy inwestor musi odpowiedzieć samodzielnie.

ZAUFANIE DO SPECJALISTÓW. Jeśli już wybraliśmy odpowiedniego wykonawcę – trzeba zaufać jego specjalistycznym opiniom. Nie można przy tym popadać w skrajności: ani konsultowanie każdego mętnego projektu, ani zadręczanie ekspertów wyczytanymi w Internecie drobiazgami, nie sprawdzają się dobrze. Po prostu: trzeba ufać, że specjaliści znają się na rzeczy. Jeśli więc będą pytać o różne, pozornie mało istotne szczegóły, wypada cierpliwie odpowiadać. Nie ma żadnych wątpliwości, że to najlepsza droga do pozytywnego finału.
I tutaj jest jednak ważne, by wybrany wykonawca był rzetelny. Jeśli ktoś postanowił oszczędzać na realizacji – może się okazać, że kompetencje zatrudnionych 'specjalistów' będą pozostawiały wiele do życzenia.

SPOSÓB FINANSOWANIA ORAZ ZAŁATWIENIA FORMALNOŚCI. Laikowi w dziedzinie budownictwa łatwo jest przegapić tę kwestię. Szczególnie, że coraz więcej jest przedsiębiorstw, które załatwienie wszelkich administracyjnych formalności zostawiają w rękach nabywcy – nie ostrzegając nawet, ile wysiłku (i pieniędzy) mogą pochłonąć różne urzędowe zabiegi. Szczęśliwie, największe firmy naszego rynku, między innymi właśnie firma PREF-BUD z Mysłowic zdecydowały się na objęcie swoich klientów kompleksową opieką także w tym zakresie. W momencie wyboru wykonawcy, warto dopytać, w jakim trybie załatwiane będą formalności: tym bardziej, że potrafi to zaważyć na tempie inwestycji. Zresztą, niektóre firmy oferują pomoc nawet w uzyskaniu pożyczki na budowę: to również opcja, którą warto mieć na uwadze.

ODWAGA SPEŁNIANIA MARZEŃ. I na samym końcu – najważniejszy podpunkt. Budując dom nigdy nie można zapominać, że spełniamy jedno z życiowych marzeń. Jeśli więc zawsze chciałeś zamieszkać w domu z półokrągłym oknem, fantazyjną ścianką działową albo olbrzymim tarasem, stanowiącym przedłużenie salonu: nie bój się na głos wyrażać swoich życzeń. Technologia poszła naprzód, i obecnie dzięki prefabrykatom można łatwo zrealizować nawet najbardziej ekstrawagancki architektoniczny zamysł. Stawianie domu powinno przede wszystkim sprawiać radość - warto więc zadbać, by było to możliwe.

Jeśli wszystko już jasne – może nie warto dłużej się zastanawiać. Badania wskazują jasno, ze osoby, które zdecydowały się na prefabrykaty są bardzo zadowolone z podjętej inwestycji, więc skoro nasze przekonanie, iż szybkie budowanie jest poparte zadowoleniem Inwestorów, to trzymajmy się twierdzenia , że CZAS TO PIENIĄDZ (a jakość to spokój na lata).

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu Sosnowiecki.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.